To nejtvrdší, co se v USA říká o Ukrajině. A Zelenskyj to neuslyší

06.12.2023 10:52

„Proč by si lidé Spojených států měli půjčovat peníze od Číny, aby je odevzdali Ukrajině? To není v našem nejlepším zájmu.“ I takové věty padají v Kongresu USA, pokud jde o americkou pomoc Ukrajině. A zřejmě i kvůli podobným výrokům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zrušil svou cestu do Spojených států. Jeho kancelář v době, kdy na Ukrajině přebírají bojovou iniciativu Rusové, začíná otevřeně mluvit o ukrajinské porážce.

To nejtvrdší, co se v USA říká o Ukrajině. A Zelenskyj to neuslyší
Foto: MZV Ukrajiny
Popisek: Prezident USA Joe Biden s ukrajinským prezidentem Zelenským v Kyjevě

Britská veřejnoprávní BBC upozornila, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj učinil krok dosud takřka nevídaný. Zrušil své vystoupení před senátory. U největšího spojence Ukrajiny. U Spojených států. Učinil tak v době, kdy se ve Washingtonu vedou spory o to, zda dál podporovat Ukrajinu, případně v jakém rozsahu.

„Virtuální vystoupení v Senátu a Sněmovně byla naplánována na úterý, ale na poslední chvíli byla zrušena. Stalo se tak poté, co nejvyšší ukrajinský představitel varoval, že jim hrozí prohra ve válce proti Rusku, pokud nebude schválena další vojenská pomoc USA,“ uvedla BBC s tím, že oficiálně Zelenskyj své vystoupení odvolal, protože v současnosti je až příliš zaneprázdněn.

Šéf štábu Volodymyra Zelenského Andrij Jermak v úterý řekl, že bez pokračující podpory USA existuje „velké riziko“ ukrajinské porážky.

Spojené státy byly první zemí, do které po napadení své vlasti vyrazil. Spojené státy jsou největším podporovatelem ukrajinských obránců. Od počátku války prý USA Ukrajině poslaly vojenskou a ekonomickou pomoc ve výši 110 miliard dolarů.

Anketa

Reprezentuje Petr Fiala dobře Českou republiku?

2%
97%
hlasovalo: 57241 lidí

V současnosti však Kongres několik týdnů vede debatu, jak dál na Ukrajině. Demokraté a republikáni se o pomoc Ukrajině přou řadu týdnů. Spory jsou dokonce tak hluboké, že v říjnu republikáni svrhli vlastního předsedu dolní komory Kongresu Kevina McCartyho.

Pro Ukrajinu však každý den zdržení pomoci představuje problém. Podle Fredericka Kagana, ředitele projektu Critical Threats Project American Enterprise Institute a bývalého profesora na Vojenské akademii USA, má zpoždění financování již nyní velmi reálné důsledky na ukrajinském bojišti. Ukrajinci teď podle jeho názoru stojí před opravdu těžkou volbou. „Pokud si nejsou jisti, že ze Spojených států dostanou něco jiného, pak musejí zachovat to, co mají.“

Ukrajinská armáda podle něj potřebuje tanky, obrněná vozidla, bojová letadla, drony a zbraně dlouhého doletu – a USA jsou jedinou zemí, která může potřebné zbraně dodat dostatečně rychle.

Je tu ale ještě jeden problém. „Spojené státy letos překročí deficit 2,5 bilionu dolarů,“ řekl v úterý republikánský kongresman Matt Rosendale z Montany pro BBC World Tonight James Coomarasamy. „Tak proč by si lidé Spojených států měli půjčovat peníze od Číny, aby je odevzdali Ukrajině? To není v našem nejlepším zájmu,“ dodal.

Server amerického listu New York Times napsal, že prezident Joe Biden sice tlačí na poskytnutí další finanční pomoci Ukrajině a pomoc Izraeli, ale v horní komoře Kongresu tvrdě naráží. Naráží např. na požadavek republikánů. Aby Spojené státy důsledněji střežily svou jižní hranici a omezily příval migrantů z Mexika.

„Republikáni jsou ve středu připraveni zablokovat financování, pokud demokraté nebudou souhlasit s přidáním přísných opatření k potlačení migrace na hranici USA s Mexikem,“ napsal server listu. „Až Vladimir Putin vpochoduje do země NATO, budou litovat dne, kdy se rozhodli hrát politiku s budoucností bezpečnosti Ukrajiny,“ řekl o republikánech.

„Chtějí desítky miliard dolarů na pomoc našim přátelům a spojencům v zámoří, ale nejsou ochotni udělat to, co je nutné, aby zabránili potenciální krizi na hranicích,“ kontroval senátor John Cornyn, republikán z Texasu. „Zdá se, že Bidenovu administrativu to nezajímá.“

Washingtonský Institut pro studium války (ISW) upozornil, že v této situaci Rusové nad Ukrajinu posílají další a další drony. „Ruské síly údajně rychle posílají špatně vycvičené rekruty odsouzených k posílení útočných jednotek na Ukrajině,“ napsal ISW.

Ale také Ukrajinci s pomocí dronů zasáhli některé vojenské cíle, konkrétně na okupovaném Krymu.

ISW informuje


 

 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co se stalo s vašimi sliby?

Slibovali jste legalizaci HHC a místo toho jste zakázali i THC. Jste na sebe pyšní? Co jste vlastně ze svého programu ve vládě prosadili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ani dolar, korunu, euro. Válčete si a oslavujte Banderu za své., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefuki , 06.12.2023 15:39:31

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Nejsem detektiv.“ Papír Saši Vondry na Jandejska tvrdě rozsouzen. Toto má zaznít

19:15 „Nejsem detektiv.“ Papír Saši Vondry na Jandejska tvrdě rozsouzen. Toto má zaznít

Měl to být důkaz o kolaboraci jednoho z organizátorů protestů zemědělců, podnikatele Jandejska, s Ru…