To nejtvrdší, co se v USA říká o Ukrajině. A Zelenskyj to neuslyší

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
06.12.2023 10:52 | Zprávy

„Proč by si lidé Spojených států měli půjčovat peníze od Číny, aby je odevzdali Ukrajině? To není v našem nejlepším zájmu.“ I takové věty padají v Kongresu USA, pokud jde o americkou pomoc Ukrajině. A zřejmě i kvůli podobným výrokům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zrušil svou cestu do Spojených států. Jeho kancelář v době, kdy na Ukrajině přebírají bojovou iniciativu Rusové, začíná otevřeně mluvit o ukrajinské porážce.

To nejtvrdší, co se v USA říká o Ukrajině. A Zelenskyj to neuslyší
Foto: MZV Ukrajiny
Popisek: Prezident USA Joe Biden s ukrajinským prezidentem Zelenským v Kyjevě

Britská veřejnoprávní BBC upozornila, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj učinil krok dosud takřka nevídaný. Zrušil své vystoupení před senátory. U největšího spojence Ukrajiny. U Spojených států. Učinil tak v době, kdy se ve Washingtonu vedou spory o to, zda dál podporovat Ukrajinu, případně v jakém rozsahu.

„Virtuální vystoupení v Senátu a Sněmovně byla naplánována na úterý, ale na poslední chvíli byla zrušena. Stalo se tak poté, co nejvyšší ukrajinský představitel varoval, že jim hrozí prohra ve válce proti Rusku, pokud nebude schválena další vojenská pomoc USA,“ uvedla BBC s tím, že oficiálně Zelenskyj své vystoupení odvolal, protože v současnosti je až příliš zaneprázdněn.

Šéf štábu Volodymyra Zelenského Andrij Jermak v úterý řekl, že bez pokračující podpory USA existuje „velké riziko“ ukrajinské porážky.

Spojené státy byly první zemí, do které po napadení své vlasti vyrazil. Spojené státy jsou největším podporovatelem ukrajinských obránců. Od počátku války prý USA Ukrajině poslaly vojenskou a ekonomickou pomoc ve výši 110 miliard dolarů.

V současnosti však Kongres několik týdnů vede debatu, jak dál na Ukrajině. Demokraté a republikáni se o pomoc Ukrajině přou řadu týdnů. Spory jsou dokonce tak hluboké, že v říjnu republikáni svrhli vlastního předsedu dolní komory Kongresu Kevina McCartyho.

Pro Ukrajinu však každý den zdržení pomoci představuje problém. Podle Fredericka Kagana, ředitele projektu Critical Threats Project American Enterprise Institute a bývalého profesora na Vojenské akademii USA, má zpoždění financování již nyní velmi reálné důsledky na ukrajinském bojišti. Ukrajinci teď podle jeho názoru stojí před opravdu těžkou volbou. „Pokud si nejsou jisti, že ze Spojených států dostanou něco jiného, pak musejí zachovat to, co mají.“

Ukrajinská armáda podle něj potřebuje tanky, obrněná vozidla, bojová letadla, drony a zbraně dlouhého doletu – a USA jsou jedinou zemí, která může potřebné zbraně dodat dostatečně rychle.

Je tu ale ještě jeden problém. „Spojené státy letos překročí deficit 2,5 bilionu dolarů,“ řekl v úterý republikánský kongresman Matt Rosendale z Montany pro BBC World Tonight James Coomarasamy. „Tak proč by si lidé Spojených států měli půjčovat peníze od Číny, aby je odevzdali Ukrajině? To není v našem nejlepším zájmu,“ dodal.

Server amerického listu New York Times napsal, že prezident Joe Biden sice tlačí na poskytnutí další finanční pomoci Ukrajině a pomoc Izraeli, ale v horní komoře Kongresu tvrdě naráží. Naráží např. na požadavek republikánů. Aby Spojené státy důsledněji střežily svou jižní hranici a omezily příval migrantů z Mexika.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ani dolar, korunu, euro. Válčete si a oslavujte Banderu za své., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefuki , 06.12.2023 15:39:31

|  14 |  0

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…