Podle Bhallové dohodu o omezení íránského jaderného programu mezi Washingtonem a Teheránem nevítá Rusko s nijak velkým nadšením. Patrné to prý bylo již minulý týden při oznámení výsledků jednání ve švýcarském Lausanne. „Předstírání nadšení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nebylo možné přehlédnout. Ruský diplomat dokonce jednání opustil a k návratu jej musel telefonicky přemlouvat jeho americký protějšek John Kerry,“ píše Bhallová a konstatuje dále, že Rusko si sice nepřeje mít v sousedství íránské jaderné zbraně, ale zároveň pro ně bylo určitě napětí mezi Spojenými státy a Íránem výhodné. „Washington se nyní totiž zbavil jedné těžkosti a může se více soustředit na ruský problém,“ konstatuje Bhallová.
Rusko se dle jejího názoru snažilo dělat vše proto, aby vztahy mezi USA a Íránem zůstaly narušené. Mimo jiné nabídlo Íránu k prodeji systém moderní protivzdušné obrany, jež by mohl potenciálně zabránit bombardování íránských jaderných zařízení americkými letadly. „Pokud chce Washington skutečně dovést jednání s Íránem do úspěšného konce, měl by znovu řešit otázky spojené s protiraketovou obranou ve střední Evropě, kterou považuje Moskva za ohrožení svých národních zájmů,“ míní Bhallová. Postupnou normalizaci americko-íránských vztahů považuje Bhallová z hlediska Ruska za nevýhodnou nejenom v oblasti politiky a mezinárodních vztahů, ale i v oblasti energetiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro