Jednání ministrů vnitra o imigrační krizi nakonec v Bruselu vyústilo v hlasování o schválení kvót na běžence. Ty tvrdě prosazovalo zejména Německo, proti se stavěly především země Visegrádské skupiny, za což si vysloužily řadu nelichotivých nálepek v západních médiích. Nakonec se však ze skupiny oddělilo Polsko, které hlasovalo pro zavedení kvót. Jejich změna postoje prý v průběhu jednání překvapila všechny, zejména země „V4“.
Kromě zbylých zemí Visegrádu a Rumunska, hlasujících proti, nehlasovalo pro přijetí kvót Finsko, které se zdrželo hlasování. Kvóty byly vyměřeny pro 120 tisíc běženců, kteří mají v současnosti oficiálně být na území EU. České republice by podle ČT měly připadnout tři tisíce z nich. Tvůrcem návrhu, který se objevil až v průběhu jednání, byl ministr vnitra Lucemburska, předsedající země EU.
Ministr vnitra Milan Chovanec, který po celé odpoledne z Bruselu informoval veřejnost přes Twitter o průběhu jednání, nakonec výsledek shrnul: „Velmi brzy zjistíme, že císař je nahý. Dnes prohrál zdravý rozum!“ Po několika minutách se na ministrově Twitteru objevil další vzkaz: „Některých zemí se kvóty netýkají. Mají totiž s EU vyjednanou výjimku. ČR výjimku nemá. Vyjednavačem byl tehdy Pavel Telička.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo, Radim Panenka