Tři miliardy korun na infrastrukturu u Kvasin? Uvidí se, co řekne vláda

2. 6. 2017 16:48

Na zlepšení veřejné infrastruktury v okolí průmyslové zóny Kvasiny na Rychnovsku by mohlo jít v dalších letech z veřejných peněz o tři miliardy korun víc proti plánu. Celkové náklady by tak činily šest miliard korun. V plánu jsou mimo jiné stavba nájemních bytů, posílení kapacit Policie ČR, výstavba obchvatů měst či nových chodníků. Navýšení peněz projedná v pondělí vláda.

Tři miliardy korun na infrastrukturu u Kvasin? Uvidí se, co řekne vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Materiál upozorňuje, že aktuální stav realizace jednotlivých akcí neodpovídá původním předpokladům z roku 2015. Dynamický rozvoj závodu Kvasiny a okolní průmyslové zóny díky investicím Škody Auto a jejích dodavatelů překonává původní očekávání. „Dochází k neúměrně vysokému zatížení okolního území a obcí, které trpí zvýšenou dopravní zátěží, násobným přírůstkem osob žijících v daném místě a současně nedostatečnou nabídkou kapacit nájemního bydlení a občanské infrastruktury či zvýšeným výskytem protiprávního jednání,“ uvádí zpráva.

Materiál zahrnuje zhruba 50 projektů, které se mají realizovat. Jsou mezi nimi obchvaty Solnice či Častolovic, stavba železniční stanice Lipovka, nové chodníky, přechody, veřejné osvětlení či kanalizace v Kvasinách a v Solnici.

Počítá se s výstavbou nájemních bytů v Rychnově nad Kněžnou, v Solnici a okolí, dále se stavebními úpravami mateřské a základní školy či s modernizací VOŠ a SPŠ v Rychnově.

Ze studie, kterou si nechal zpracovat kraj k efektivitě vynaložených peněz státu, vyplývá, že díky investici vznikne dodatečný export v objemu 20,5 miliardy Kč ročně, vzroste daň z příjmu právnických osob o 248 milionů Kč ročně a poptávkové stimuly pro menší firmy o 892 milionů Kč ročně.

Na posílení kapacit Policie ČR v regionu včetně technického vybavení půjde 82 milionů korun do roku 2020. Celkové náklady rozdělené mezi devět ministerstev dosahují 6,03 miliardy korun.

Materiál je na vládu předkládán s rozporem, podle Ministerstva financí si jednotlivé resorty mají prostředky na programy podpory průmyslové zóny najít ve svém rozpočtu. „Ministerstvo financí nebude při přípravě státního rozpočtu na jednotlivé roky zohledňovat požadavky správců kapitol na jejich programy pro průmyslovou zónu,“ uvádí zpráva.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

10:44 Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

V pátečním Interview ČT se k aféře syrských sirotků vyslovil arabista a orientalista Petr Pelikán. A…