Třicet let žijeme vedle sjednoceného Německa. Václav Klaus k tomu napsal něco, za co mu na Západě netleskají

03.10.2020 9:02 | Zprávy
autor: vef

Exprezident Václav Klaus se ve svém textu pro magazín Xantypa věnoval 30. výročí od německého znovusjednocení. „Německo se v roce 1990 nemohlo nesjednotit. Vedlejší důsledky to však má,“ poznamenává Klaus.

Třicet let žijeme vedle sjednoceného Německa. Václav Klaus k tomu napsal něco, za co mu na Západě netleskají
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Václav Klaus

Klaus úvodem zdůvodňuje, proč píše o znovusjednocení, nikoliv pouze o sjednocení. „Němci jsou na tento malý doplněk velmi citliví. Neměli bychom opomíjet, že se sjednotili už v závěrečné třetině 19. století,“ poznamenal Klaus, jehož textu si povšiml i server Neviditelnýpes.cz. A zároveň podotkl, že 30. výročí nového sjednocení se má připomínat a v Německu i slavit.

Vzpomíná, jak měl loni při výročí této události projev v historické budově bavorského zemského parlamentu v Mnichově, kdy se jich ptal, zda to opravdu slaví, protože v ten den žádné oslavy neviděl. 

„K novému spojení západního a východního Německa nedošlo výlučně zásluhou Němců samotných, i když by masové demonstrace v Lipsku na podzim roku 1989 (u nás nic v takovém rozsahu nebylo) neměly být nedoceňovány. Znovusjednocení bylo spojeno s koncem komunismu, v Německu s ‚pádem berlínské zdi‘, u nás se sametovou revolucí. Je to tak, že pád komunismu změnil Evropu a umožnil znovusjednocení Německa. Někteří – když jsme nemohli jezdit na Západ – jsme se ve východním Berlíně a v ulici Unter den Linden aspoň na ten Západ chodili přes zeď dívat, ale rozdělené město na nás působilo smutně a bezvýchodně,“ popisuje Klaus.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…