Trump si volal se Stoltenbergem. Musíte dávat víc peněz na obranu, vzkazují členům NATO

18.11.2016 22:25

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes podle informací agentury Reuters hovořil se 45. prezidentem USA Donaldem Trumpem, který se ujme úřadu v lednu. Pánové se shodli na tom, že role NATO jakožto obranné aliance je naprosto klíčová. Současně však přišla řeč i na zvýšení armádních výdajů, se kterým se bude muset popasovat většina členských států Aliance.

Trump si volal se Stoltenbergem. Musíte dávat víc peněz na obranu, vzkazují členům NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Současný šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po telefonickém rozhovoru s budoucím prezidentem USA Donaldem Trumpem uklidňoval evropské partnery, že pro Donalda Trumpa je transatlantická vazba zásadní, a starý kontinent tedy údajně nemusí mít obavy, že by jej Amerika v případě ohrožení nechala na holičkách.

„Zvolený prezident Trump a generální tajemník Stoltenberg spolu diskutovali o trvalé důležitosti Severoatlantické aliance a o tom, jak se toto společenství postaví k novým hrozbám, boj proti terorismu nevyjímaje,“ zaznělo podle agentury Reuters na pozdější tiskové konferenci Jense Stoltenberga. Trump se k telefonickému rozhovoru nijak nevyjádřil.

Celý článek v angličtině najdete zde.

Pánové také diskutovali o tom, jak spravedlivěji rozdělit finanční zátěž související se členstvím v Alianci. Dlouhodobě platí, že Spojené státy platí takřka tři čtvrtiny všech nákladů. V předvolební kampani dával Trump najevo, že to tak nenechá. Po zvolení Donalda Trumpa prezidentem se v této otázce obdobně vyjádřil i končící prezident Barack Obama. I on Evropě vzkázal, že napříště musí platit víc. Během poslední Obamovy návštěvy to z úst odcházejícího prezidenta slyšela např. německá kancléřka Angela Merkelová. Kancléřka posléze novinářům oznámila, že americké požadavky nebere na lehkou váhu.

Trump v předvolební kampani dával také najevo, že stojí o sblížení s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což vyvolalo nervozitu v nejednom evropském státě. Stoltenberg svým evropským partnerům vzkázal, že nervozita nic neřeší, místo ní je třeba zvýšit výdaje na obranu a zlepšit akceschopnost ozbrojených sil členských států NATO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

7:55 Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce da…