USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

04.07.2022 14:02 | On-line

Profesor Drulák byl nedávno hostem Rádia Univerzum, kde hovořil o širších následcích rusko-ukrajinského konfliktu a také příčinách. USA si sice pojistily dominanci v Evropě, na světovém žebříčku si však pohoršily, protože oslabily moc dolaru. Současné USA nemají na to, aby byly světovým četníkem, ale tváří se, že na tuto roli mají. Z Evropy prý bude skanzen, ale Drulák nevylučuje, že se situace zvrtne.

USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy
Foto: Repro Youtube
Popisek: Diplomat a pedagog, prof. Petr Drulák

Drulák považuje politiku sankcí vůči Rusku za krátkozrakou a nerozumnou. A to proto, protože podle jeho názoru nepovede k tomu, k čemu je určena, totiž ke změně ruského chování. „My si změnu ruského jednání nevynutíme, a zaplatíme ekonomicky velkou cenu,“ shledává Drulák a usuzuje, že Rusko bude naopak samostatnější v některých ohledech, v jiných zase závislejší na Číně.

Diplomat má za to, že USA v posledních desetiletích trpí tzv. imperiální přezíravostí. Už jen to, že se Američané považují za vítěze studené války je podle něho chyba, protože tu ukončil Michail Gorbačov, nikoliv USA.

„Ale Američané v 90. letech získali dojem, který byl tehdy možná pochopitelný, že prostě vyhráli studenou válku a že dnes budou předepisovat globální pravidla, a ostatní tady byli jenom proto, aby jim Američané vysvětlovali, jak mají vypadat pravidla a jak mají být implementována, a nikoli proto, aby byli rovnoprávnými partnery pro dialog. Na toto si Evropa posledních 30 let neustále stěžovala, že Američané ji neberou vážně a že si dělají, co chtějí. To je z Evropy za posledních 30 let slyšet pořád. Jenomže Evropa nebyla vojenským rivalem, takže v Evropě to zase nevedlo až k takové animozitě,“ vysvětlil.

Naopak Rusko se rivalem stalo. „To, že je Američané nebrali vážně, že brali jejich požadavky jako nějaké bzučení obtížného hmyzu, nakonec vedlo k tomu, že se Rusko vydalo cestou, která je destruktivní,“ zhodnotil. Podle něho přezíravostí trpí každé impérium a nemá spojence, pouze vazaly. Spojené státy například Velkou Británii. „Asi by jim to vadilo, ale ti realističtěji uvažující vědí, že Američané se s nimi nikdy nebavili jako rovný s rovným,“ podotkl Drulák. Ani Francouzi s pokusy o dialog na rovinu neuspěli, ačkoliv mají jaderné zbraně, což živilo antiamerikanismus.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …