Ubožáci v Bakalově knížectví. Ovčáček se po dalším útoku na prezidenta už neudržel

10. 1. 2018 21:20

V úterý večer se na Pražském hradě připomínalo sto let od událostí, jež vedly ke vzniku Československé republiky. Při té příležitosti prezident Miloš Zeman pronesl slova, za která se na něj spustila vlna kritiky nejen ze strany politiků, a jeho mluvčí Ovčáček zuřil.

Ubožáci v Bakalově knížectví. Ovčáček se po dalším útoku na prezidenta už neudržel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček

„Alexander Dubček a další představitelé se v roce 1968 po sovětské okupaci podělali hrůzou, nekomunističtí ministři, kteří podali v roce 1948 demisi, byli blbí,“ nebral si servítky v proslovu k zahájení oslav sto let Československa Miloš Zeman.

Publicista Luděk Navara ve svém komentáři na webu Aktuálně.cz napsal, že každý politik má právo kritizovat své předchůdce, dobré je myslet přitom na to, že jednou přijde následovník a bude kritizovat jeho. „Bude-li mluvit jako buran, řekne třeba tohle: ‚Ten Zeman se v době svého prezidentování podělal z Putina, vlastně z celého Ruska. A z Číny!‘“ uvedl.

„Jiný, slušnější a přemýšlivější Zemanův následovník bude třeba jednou srovnávat takto: ‚Když si pana Zemana srovnáme s panem Dubčekem, tak vidíme, že pan Dubček byl přece jen v roli politika země závislé a podmaněné. Neměl jednoduchou pozici. Ale pan Zeman? Představte si, stál v čele samostatného státu, měl oporu v Evropské unii a v Severoatlantické alianci. A on poklonkoval diktátorskému Rusku a komunistické Číně!‘“ uvedl za příklad Navara.

Těžko lze prý odhadnout, který Zemanův výrok se jednou ocitne v knihách. „Není úplně vyloučeno, že to bude tenhle: ‚… já jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost,‘“ domnívá se publicista.

Navara prý nepochybuje o tom, že je Zeman chytrý, je ale jistě vztahovačný a úrážky uděluje na počkání. Nyní se pustil do urážek dávno nežijících představitelů moderních českých dějin. „Ti se nemohou bránit, ale klíčovou otázkou je, jak by se zachoval Zeman, kdyby byl na jejich místě. Na místě Dubčeka v srpnu 1968? Na místě demokratických ministrů na začátku roku 1948, kteří jasně vidí, že celá země směřuje nevyhnutelně k totalitě? Že Stalin v Moskvě tahá za nitky, a kdo je nepohodlný, ten bez milosti skončí; nikoliv jako politik, ale jako člověk,“ sdělil.

Kritika za Zemanova slova na adresu ministrů z roku 1948 pěkně vytočila mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka. „Ti ubožáci v Bakalově knížectví v antizemanovské nenávisti omluví i komunistický puč v únoru 1948,“ reagoval rozohněně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

10:45 Kurdové? O těchto jejich krocích se nepíše, říká Spencerová o době před vpádem Turecka

Živé štíty, takovou roli měli dle Spencerové američtí vojáci, kteří měli takto chránit kurdské jedno…