Udrží se mír na Ukrajině? Merkelová uplatňuje svou autoritu i na Jaceňuka, pod kterým se prý kýve židle. Dějí se věci

07.04.2015 10:07 | Zprávy

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk zkouší politicky přežít, píše analytička Tereza Spencerová na webu Literarky.cz v rozsáhlé analýze současné politické situace na Ukrajině, kde se po Velikonocích a po dvoutýdenní pauze znovu schází parlament. Očekává se, že jeho jednání bude bouřlivé.

Udrží se mír na Ukrajině? Merkelová uplatňuje svou autoritu i na Jaceňuka, pod kterým se prý kýve židle. Dějí se věci
Foto: worldwide.com
Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande

Podle Spencerové se totiž všeobecně očekává, že hlavním tématem bude další osud premiéra Jaceňuka. Analytička připomíná nezvyklou věc. Totiž, že čtrnáct dní po prezidentovi Petru Porošenkovi vyrazil na tutéž zahraniční cestu, konkrétně do Německa, i premiér Arsenij Jaceňuk. Ten se první dubnový den vydal do Berlína, přičemž ukrajinská média jeho jednání s Angelou Merkelovou víceméně „promlčela“ a nepozastavila se příliš ani nad tím, že cesta byla oznámena pouhý den předem.

Ukrajinští politici jsou doma tvrdí nacionalisté, v Berlíně jsou zastánci minských dohod

Spencerová si všímá faktu, že zatímco doma se ukrajinští politici tváří jako muži tvrdé nacionalistické pěsti, v Berlíně „na koberečku“ se jako kouzlem mění v rozhodné zastánce minských dohod. Prokázal to prý Porošenko a nyní se totéž v německé metropoli přihodilo i premiérovi Jaceňukovi. „Zničehonic totiž podporuje ideu co nejrychlejšího vypsání voleb na Donbasu, přičemž už netrvá na podmínce, že ještě předtím musejí rebelské republiky rozpustit své armády, jak to v rozporu s Minskem II odhlasoval kyjevský parlament,“ píše Spencerová.

Poukazuje na to, že ukrajinský portál Vesti Jaceňukovu nenadálou cestu do Berlína spojuje s pokračující mocenskou válkou o Kyjev. Porošenko prý německou kancléřku zklamal tím, že vzápětí po svém návratu z Berlína porušil vše, co slíbil, a nechal v parlamentu odhlasovat zákony popírající Minsk II, což ve finále vyústilo v citelné ochlazení vztahů EU vůči Kyjevu. Přineslo to také změnu v dosavadní praxi. Francie si už například svou kritiku Kyjeva nenechává do kuloárů a ze snahy sabotovat mírové řešení krize ho viní už i otevřeně.

Porošenko přitom ale zároveň zahájil, a poměrně rychle vyhrál, bitvu proti Ihoru Kolomojskému, spolu s nímž byl fakticky oslaben i Jaceňuk. Ten přišel o Kolomojského politickou a částečně i o finanční podporu. „A co víc, Porošenka v tomto tažení podpořil i americký viceprezident Joe Biden, který až dosud stál na Jaceňukově straně,“ podotýká analytička.

Slábnutí pozice Jaceňuka už se začíná projevovat

Podle ní se Jaceňukovo politické slábnutí začalo už projevovat v praxi. „V parlamentu zaznívají první návrhy na jeho odvolání spolu s požadavkem prověřit zkorumpovanost členů jeho kabinetu, s jehož činností nejsou poslanci Porošenkovy strany vůbec spokojeni,“ upozorňuje Spencerová s tím, že do hledáčku se dostávají Jaceňukovi oligarchové. Na premiérovu hlavu také padá kritika, že nejméně pět jeho ministrů sabotuje naplňování asociační dohody s EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…