Umělci, hurá na Zemana? Prezident na večer chystá úder. Bude veselo

18.04.2019 11:41

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Na Fajta dokonce podal trestní oznámení. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Ozval se i Jiří Ovčáček z Hradu, který předznamenal slova hlavy státu. A chybět možná nebudou ani protesty umělců. Dle informací médií měl Fajt sám sobě „přihrát“ zakázku za 1,2 milionu korun.

Umělci, hurá na Zemana? Prezident na večer chystá úder. Bude veselo
Foto: reprofoto: vysílání ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman ve vysílání ČT24.

Staněk ráno rozhodl o personálních změnách ve vedení obou institucí na základě výsledků „aktuálně skončených a probíhajících veřejnosprávních kontrol obou institucí“. 

Anketa

Přispějete na obnovu katedrály Notre-Dame?

hlasovalo: 12996 lidí

O možném odvolání Fajta se vždy jen spekulovalo, ministr kultury konkrétní výtky vůči němu nezveřejnil. Před dvěma týdny v tisku uvedl, že zatím nemá důvod „pochybovat o jeho uměleckých výsledcích, ty ekonomické vyhodnocujeme. Zajímá mě malá návštěvnost galerie“. Návštěvnost galerie pod vedením Fajta, který do jejího čela nastoupil v polovině roku 2014, ale roste. Loni ji navštívilo celkem 711 928 lidí, v předchozím roce to bylo 690 000 lidí, jak vyplývá z výročních zpráv. V roce 2014 do galerie přišlo 380 000 lidí. Podle informací ministerstva z počátku tohoto týdne byla 15. dubna v NGP zahájena veřejnosprávní kontrola zaměřená na vybrané skutečnosti rozhodné pro hospodaření NG s veřejnými prostředky.

Nyní však Staněk podal na Fajta i dvě trestní oznámení, další připravuje. Fajta v jeho funkci nahradí Vladimír Morávek.

„Než se česká kulturní fronta spravedlivě rozhněvá na ministra kultury a prezidenta republiky, snad se seznámí s detaily auditu a Fajtovou ‚malou domů‘,“ poznamenal bývalý jihočeský hejtman za ČSSD Jiří Zimola. Poukazuje tak zcela zjevně na informaci serveru Seznam Zprávy, jenž má k dispozici podklady, na základě kterých se Staněk rozhodl. Fajt si totiž ke konci roku nechal vyplatit odměnu ve výši 1,2 milionu korun, a to na základě smlouvy o vytvoření autorského díla. Tu se svým vlastním šéfem uzavřela Národní galerie v Praze v závěru loňského roku.

Původní text ZDE

Zareagoval také právník Tomáš Tyl. „Jakože propagátor nenárodního umění Fajt už nepovede Národní galerii?! No, to ovšem má u mne ministr Staněk malé bezvýznamné plus! Tak teď dát ještě Fajtovi k úhradě ty voloviny jako nafukovací člun s uprchlíky a vymést odborníky typu Marius Winzeler – ředitel Sbírky starého umění, který odstraňuje české mistry, aby je nahradil „evropskými“. Nechcete mi tu Národní galerii tak na rok dva půjčit? Bych tam trochu pozametal...“ uvedl na svém facebookovém profilu.

„Pražský hrad, právě teď. Natáčení pořadu Týden s prezidentem. Pan prezident se vyjádří mj. ke jmenování generálů, kauze Čapí hnízdo a k odvolání Václava Klause ml. a také ředitele NG. Sledujte dnes ve 20:10 na TV Barrandov!“ avizoval v souvislosti s aktuálním děním hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…