Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

28. 10. 2020 22:25

Český houslový virtuoz Pavel Šporcl byl hostem v pořadu Interview na ČT24, kde komentoval aktuální společenské dění i to, jak je pro něj coby umělce doba koronavirové krize složitá. Došlo i na osobu prezidenta Miloše Zemana, na kterého v čase změnil názor. Dnes by si prý od něj zřejmě státní vyznamenání přebírat nechtěl.

Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vyznamenaný Pavel Šporcl
reklama

„Situace pro nás hudebníky je složitá, od pěti let se každý den věnuji houslím. Můžu si udělat pár dní volno, ale s tím, že za dva týdny musím každý den čtyři hodiny cvičit. Z toho koloběhu, když vypadnu, se těžko vracím nazpět,“ popsal houslista.

Anketa

Myslíte či víte, že jste prodělali covid-19?

50%
hlasovalo: 8839 lidí

„Chybí mi kontakt s fanoušky a posluchači. Mám rád, když se mohu po koncertu s lidmi pozdravit, ta lidskost a humanita,“ popsal, jak mu chybí v současné době sociální kontakt.

„Vždy se ale snažím na každé situaci najít něco pozitivního. Když mi bylo nejhůř, vzal jsem housle a hrál. Je důležité mít řád, jakýkoliv. Jakmile je život bez řádu, tak je o mnoho těžší,“ myslí si.

Dnes, 28. října, obvykle prezident předává státní vyznamenání, letos to kvůli koronavirové pandemii nejde. Šporclovi tato slavnost během dnešního svátečního večera vzhledem k situaci nechybí. „Je dobře, že dnes večer žádné velké oslavy nejsou,“ řekl s tím, že samozřejmě jinak k dnešnímu dni tyto oslavy patří.

Sám je jedním z těch, kdo od prezidenta Zemana obdržel státní vyznamenání. Houslový virtuoz Šporcl dostal 28. října 2015 na Hradě od prezidenta medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění.

Tehdy jej vyznamenání zaskočilo, ale také potěšilo, protože za prezidentem stál. „Tenkrát jsem to bral jako velkou poctu,“ uvedl.

Jeho pohled se na prezidenta změnil. „Dnes je to o dost jinak,“ konstatoval. Na otázku, zda by si šel i dnes pro vyznamenání, kdyby mu jej chtěl Zeman předat, odpověděl: „Možná můžu říct, že jsem rád, že jsem ho dostal před pěti lety,“ řekl Šporcl. „Bylo to pro mě ocenění za moji práci pro kulturu a pro tento národ. Tak to beru,“ doplnil.

Zahrál by dnes Zemanovi na housle, pokud by jej o to požádal? „Jsem velmi kritický k tomu, co se děje, o tom bych velmi, velmi přemýšlel,“ uzavřel s nervózním smíchem Šporcl, kterému se nejprve na otázku nechtělo odpovídat.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…