Ústavní soud má na starost ohromné množství věcí, upozornil Rychetský

07.10.2012 12:47

Stížnost k Ústavnímu soudu se stává nástrojem opoziční politiky. ÚS je tak mnohdy přetížený přemírou stížností. V první části pořadu Otázky Václava Moravce o tom mluvil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Ústavní soud má na starost ohromné množství věcí, upozornil Rychetský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Podle Rychetského v Česku panuje celková nejistota právního řádu, kdy jeden a tentýž předpis je během roku několikrát měněn. Nepřispívá to stabilitě ve společnosti ani důvěře.

Fenomén nezaměstnanosti mladých ukazuje na krizi civilizace

„V tradičních evropských zemích jsou všechna pravidla ustálena. Pokud dochází k nestabilitě, jako například ve Francii, tak to má jiné příčiny. Fenomén nezaměstnanosti mladých, to už se nedá hovořit o stabilitě nebo nestabilitě, to už je krize civilizace,“ míní Rychetský.

Rychetský míní, že cesta části Evropy vede k prohloubení sociálních rozdílů. „Moji zahraniční kolegové unisono používali termín, že dochází k demontáži sociálního státu a k privatizaci veřejných služeb,“ uvedl v OVM.

„Ústavní soud je věž ze slonoviny,“ pospal Rychetský a dodal: „Tam se dopad (nejistoty právního řádu) projevuje nepřímo prostřednictvím návrhů, kterými se někteří snaží bojovat proti těmto trendům. My ale posuzujeme pouze ústavnost, jestli ty některé kroky neporušují základní ústavní principy.“

Žádný soud nemá tak ohromné množství věcí k vyřizování jako ÚS

Soud se teď zabývá podáním na balík vládních reformních zákonů. „Zítra proběhne poslední jazyková úprava. Pak rozešlu návrh všem zbývajícím ústavním soudcům. Pravda je, že jsme ještě neměli tak rozsáhlou materii v jednom jediném řízení,“ přiznal se Rychetský k přetíženosti soudu.

Reformní zákony napadli sociální demokraté, dále skupina senátorů i další skupina poslanců.

Rychetský bude usilovat o to, aby se to stihlo projednat do konce roku. Otálení způsobují také zmatky kvůli neustálým změnám v návrzích zákonů. 

Letos se ÚS dostane k objemu 5000 návrhů. „Žádný jiný soud v poměru k počtu soudců nemá tak ohromné množství věcí k vyřizování. To, že se prodlouží délka rozhodování, o tom není pochyb. Snažíme se, aby to nemělo také vliv na kvalitu,“ uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…