Utekl z Ukrajiny před Porošenkovým režimem a nyní posílá do Kyjeva důležitý vzkaz

21.05.2015 15:25

Ukrajinský sociolog Jevgenij Kopatko ve svém textu konstatuje, že by ukrajinské úřady měly uznat loňské referendum, ve kterém se obyvatelé východních regionů vyjádřili pro nezávislost. Pokud se tak prý nestane, vývoj v zemi půjde i nadále špatným směrem.

Utekl z Ukrajiny před Porošenkovým režimem a nyní posílá do Kyjeva důležitý vzkaz
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát žádající pomoc Donbasu

Kopatko chválí úřady Doněcké lidové republiky za to, že na první výročí vyhlášení referenda o samostatnosti oficiálně oznámily, že netrvají na úplné nezávislosti. Toto kompromisní prohlášení je dle jeho názoru plně v souladu s minskými dohodami o příměří. Připouští ovšem, že politická prohlášení a skutečné jednání se od sebe často velmi liší. „Co tedy vlastně političtí vůdci požadují? V prvé řadě oficiální uznání ruštiny jako úředního jazyka, neutrální status Ukrajiny a autonomii se vším všudy,“ píše Kopatko s dodatkem, že riziko dalšího vyhrocení konfliktu je bohužel stále ve hře.

Podle Kopatka může mít velký vliv na probíhající konfrontaci neutěšený stav ukrajinské ekonomiky. Připomíná v této souvislosti, že ekonomika na územích pod kontrolou separatistů tvoří 17 % z celkového HDP země. „Na území Doněcké a Luhanské lidové republiky jsou soustředěny desítky dolů, železárny, chemické a strojírenské podniky. Rovněž se zde nachází velké procento kvalifikovaných odborníků. Musíme si uvědomit, že konflikt probíhá v jedné z největších zemí Evropy, ve které žije více než čtyřicet miliónů lidí,“ poukazuje Kopatko, který byl nucen pro své opoziční názory vůči současné kyjevské vládě opustit Ukrajinu.

„Nic navíc nenasvědčuje tomu, že by se ekonomika měla zlepšovat. Ekonomové sice tvrdí, že HDP v letošním roce klesne o 7,5 %, ale to považuji za přehnaně optimistické. Situace je mnohem dramatičtější,“ míní Kopatko. Za nejvíc alarmující považuje fakt, že země nevydělává žádné peníze. Bez zahraničních půjček je dle jeho názoru Ukrajina odsouzena k záhubě. „Experti by měli posoudit, jaký je ekonomický potenciál Donbasu a intenzita vazeb na ostatní regiony Ukrajiny. Mnozí však hovoří o tom, že zkoumat ekonomické možnosti Donbasu jsou ve světle další eskalace napětí vlastně zbytečné. Problematika ekonomického oživení je tak odložena na neurčito,“ konstatuje sociolog.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Kopatko je přesvědčen, že Donbas má obrovský potenciál prosperovat. Za výhodu regionu považuje, že většina odborníků zůstala doma. „Zdejší vlastenectví se tak může stát stimulem pro stabilizaci situace. Samotný patriotismus však samozřejmě nestačí. Je nutné rozklíčovat, jaká průmyslová odvětví mohou existovat samostatně či alespoň částečně samostatně,“ soudí Kopatko, ale zároveň dodává, že regiony ovládané separatisty potřebují také mezinárodní pomoc. Bez ní by se mohl válkou zasažený region jen stěží vzpamatovat. „Přišel čas, aby lidé opět začali vydělávat peníze. Bez toho nebude možné obnovit průmysl a zlepšit životní podmínky,“ má jasno Kopatko.

„Západní vůdci, představitelé Ukrajiny i separatistů se shodnou na tom, že základem všeho je dodržování mírových dohod z Minsku. Stejně tak veřejně deklarují, že zaručit mír může pouze diplomatické urovnání situace. Na druhou stranu je zřejmé, že riziko pokračování války stále existuje,“ pokračuje Kopatko, který považuje za neférové, že ukrajinské úřady obviňují z vývoje situace v Donbasu pouze Rusko a své vlastní chyby přehlíží. „Zejména mám na mysli přehmaty, kterých se dopustily v době po svržení legálně zvolené vlády loni na jaře. Za ten největší považuje jejich neschopnost uznat referendum z 11. května, kde se rozhodovalo o osamostatnění Doněcké a Luhanské lidové republiky,“ píše Kopatko.

„Přitom počet hlasů odevzdaných onoho 11. května byl větší než počet hlasů v prezidentských volbách o čtrnáct dní později. Ignorování této skutečnosti je jedním z hlavních příčin současného negativního vývoje v zemi jako celku a v Donbasu zvlášť. Nepřátelské síly by si měly uvědomit, že politického kompromisu lze dosáhnout pouze prostřednictvím jednání, dobré vůle a diplomacie, nikoli zbraní,“ uzavírá Kopatko.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…