Útok Turecka v Sýrii: Petříček si chce na kobereček pozvat velvyslance Turecka

12. 10. 2019 10:45

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček v rozhovoru v sobotní MF DNES promluvil o vpádu Turků do Sýrie. „Nejspíš si pozvu velvyslance Turecka,“ říká ministr zahraničí, jenž okomentoval i vypovězení smlouvy Praha–Peking a spor o sochu maršála Koněva.

Útok Turecka v Sýrii: Petříček si chce na kobereček pozvat velvyslance Turecka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí

Petříček prozradil, co může Česko v souvislosti s útokem Turecka na Sýrii dělat. „Pozvání velvyslance Turecka je jedna z variant, možná se s ním setkám ještě před pondělním odletem na radu ministrů zahraničních věcí EU,“ uvedl s tím, že především jsme se aktivně zapojili do vyjednávání evropské reakce. „Jsem rád, že je tu poměrně jasná pozice EU. Je třeba, aby Evropská unie diplomaticky tlačila na Turecko, aby ty operace ukončilo, a hledala diplomatické řešení,“ doplnil.

Americký prezident Donald Trump uvedl tři možnosti řešení: zprostředkování dohody mezi Tureckem a Kurdy, vojenský zásah nebo uvalení ekonomických sankcí na Turecko. Petříček si však nemyslí si, že bychom mohli tuto záležitost řešit vojensky. Dává přednost řešit situaci diplomatickými způsoby. „Je to i o tom, aby se americký prezident sešel s tureckým, aby představitelé EU včetně Federiky Mogheriniové jednali s tureckými protějšky,“ říká.

Hlavním bodem pondělního jednání ministrů zahraničí FAC bude právě Sýrie. „Téma sankcí či embarga vůči Turecku je také možné. Ekonomické nástroje by měly přijít na řadu, až pokud selže diplomacie,“ myslí si ministr, podle nějž je potřeba oddělit otázku bezpečnosti na turecko-syrské hranici a otázku další budoucnosti uprchlíků. Věří, že pokud budeme v rámci EU vystupovat jednotně, jsme schopni s Ankarou dojednat ukončení operací.

Řešit musí ale problémy s Čínou poté, co vedení Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) vypovědělo Pekingu partnerskou smlouvu kvůli bodu, který uznává jednotnou Čínu. „Samozřejmě mě ta situace netěší. To, že tanečky ohledně partnerství Praha–Peking nepřispívají k dobré atmosféře, je zcela zřejmé. Zároveň je ale třeba říct, že to, že čínská strana rušila koncerty českých těles, u nás také nevytvářelo atmosféru napomáhající rozvoji vztahů,“ pravil Petříček. A zmínil, že s Čínou bychom měli hovořit, není dobrou cestou ji ignorovat či izolovat.

Anketa

Máte pochopení pro mládežníky, kteří stávkují kvůli globálnímu oteplování?

6%
94%
hlasovalo: 25808 lidí
Je toho názoru, že právě to, že s Čínou můžeme vést nějaký dialog, nám umožňuje také řešit stav lidských práv v Číně. „Ve chvíli, kdy se s námi Čína bavit nebude, bude to volání do zavřených dveří. Vypovězení smlouvy mezi dvěma městy rozhodně Čínu nepřiměje, aby situaci lidských práv řešila víc,“ zdůraznil s tím, že s Čínou budeme pokračovat v našem strategickém dialogu.

Celou záležitost probíral několikrát s primátorem Hřibem. „Respektuji, jak se rozhodli, ale vnímám, že rozvázání partnerství, které nakonec ukončil Peking, bude mít na česko-čínské vztahy dopady,“ připomněl Petříček a podotkl, že je potřeba, abychom se naučili, že naše vztahy s Čínou musí být pragmatické, realistické. A neměli bychom je zatěžovat ať tou, či onou ideologií.

Na přetřes přišel i spor s Ruskem kvůli plánovanému odstranění sochy maršála Koněva radnicí v Praze 6. Mohl by i tento spor přerůst v obdobný problém, jaký má teď Česko s Čínou? „Věřím, že ne. Zaprvé myslím, že závazky vyplývající ze smluv mezi Českou republikou a Ruskou federací plníme.  Rozumím tomu, že pro některé lidi tato socha představuje symbol něčeho, co jsme v roce 1989 překonali. Ale také bychom se měli naučit, že se některé věci dají řešit normální neprovokativní cestou,“ říká Petříček s tím, že pokud jsme tyto věci nebyli schopni vyřešit během třiceti let od revoluce, také to o něčem vypovídá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …