Už nemám sílu... Čaputová končí. Na prezidentku znovu kandidovat nechce

20.06.2023 17:45 | On-line

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se rozhodla znovu nekandidovat v prezidentských volbách v roce 2024. Konkrétní důvod pro takové rozhodnutí Čaputová neuvedla, jde prý o kombinaci náročného pracovního období, okolností osobního života nebo proměny slovenské politiky. Roli tak můžou hrát i osobní útoky, kterým Čaputová čelila zejména od bývalého premiéra Roberta Fica. „Tímto krokem nepřestávám pracovat pro demokracii. Moje služba veřejnému zájmu je celoživotní,“ ubezpečila Čaputová, které zbývá rok mandátu.

Už nemám sílu... Čaputová končí. Na prezidentku znovu kandidovat nechce
Foto: Hana Brožková
Popisek: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Čaputová v rozhovoru pro server Sme.sk odhalila rozhodnutí, o kterém se spekulovalo v posledních týdnech, že se již znovu nebude ucházet o prezidentský úřad v příštím volebním období. „Byl to dlouhý proces. Vzpomínám si, že první otázka, zda budu kandidovat na druhé funkční období, padla v debatě hned den po mém zvolení. Cítila jsem, že se ta otázka nade mnou vznáší celé čtyři roky. Ale nejintenzivnější období hledání odpovědi bylo v posledním půlroce. V posledních týdnech a dnech se postupně blíží ke konci,“ uvedla slovenská prezidentka.

Konkrétní důvody Čaputová neuvedla, jde ale prý o kombinaci náročného pracovního období a osobního života. „Někdy se vám životní okolnosti poskládají tak, že kombinace náročného pracovního období a okolností osobního života vám nedovolí naplno pokračovat dalších pět let,“ vysvětlovala Čaputová, že na další mandát už nemá dostatek síly. „Síly, které máte buď dostatek pro tak zodpovědnou roli, jako je prezidentský úřad, nebo odhadujete, že jí pro příštích šest let nemáte dostatek. Protože v této funkci můžete vést, nebo mávat a já mávat nechci,“ říká Čaputová.

Ta prý rozhodnutí samozřejmě dlouze diskutovala jak na osobní, tak pracovní rovině. „Vedla jsem mnoho rozhovorů s lidmi z blízkého i vzdáleného okolí. Snažila jsem se zohlednit společenské dění, dobu, ve které žijeme. Ale hledat a najít takové rozhodnutí nakonec musí člověk sám v sobě. Najít ho sám, ale ne v izolaci od ostatních. Učinit z něj rozhodnutí, které mi zůstane, o které se mohu opřít v přítomnosti i v budoucnosti. Nakonec jsem musela najít odvahu opustit to, kým bych měla být, abych mohla znovu plně být tím, kým jsem,“ uvedla Čaputová, že role prezidentky ji v osobním životě svazovala.

Čaputová si je vědoma, že tím zklamala mnoho lidí, ale její rozhodnutí je podle ní férové jak k sobě samé, tak k voličům. „Je mi upřímně líto, že jsem zklamala ty, kteří mou kandidaturu očekávali. Musím to samozřejmě respektovat. Zároveň si ale myslím, že je velmi důležité, abych byla upřímná sama k sobě i k lidem. Na tom jsem postavila svou kampaň a celý výkon svého mandátu. Kdybych se této poctivosti nedržela, šla bych proti tomu, na čem jsem postavila svůj vztah k veřejnosti,“ stojí si za svým rozhodnutím.

Slovenská prezidentka se nebojí, že tím utrpí demokracie na Slovensku, jak se někteří obávají. „Především si myslím, že demokracie nemůže být založena na rozhodnutí jednoho člověka. Chápu podstatu argumentu, že mé rozhodnutí může oslabit motivaci některých demokratických voličů. Pro mě je demokracie trvalý proces, dokonce i vzájemného učení, a vyžaduje nás všechny. Nemůže být závislá na jednotlivcích,“ má jasno Čaputová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dodrbala co mohla a více už nedává., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka 59 , 20.06.2023 19:01:50

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…