V Brně protestovali odpůrci zákona o zbraních. Do ulic vyšli i prvorepublikoví četníci a vojáci v historických uniformách

17.02.2018 14:23

Happeningem proti novele zákona o zbraních protestovali dnes jeho odpůrci v podchodu pod brněnským nádražím. Na místě byli prvorepublikoví četníci nebo vojáci v různých historických uniformách. Také jejich činnost prý novela zákona omezí, řekl ČTK iniciátor petice Bohumil Straka.

V Brně protestovali odpůrci zákona o zbraních. Do ulic vyšli i prvorepublikoví četníci a vojáci v historických uniformách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Revolver, ilustrační foto
reklama

Vláda schválila novelu zákona minulý týden. Doba platnosti zbrojních průkazů se pravděpodobně zkrátí, Česko současně zavede nové kategorie zbraní. Novela vychází ze směrnice Evropské unie, proti které Česko podalo žalobu. Novelu ještě musí schválit Parlament.

Podle Straky kromě omezení práv 300.000 „bezúhonných držitelů zbrojního průkazu“, zákon omezí i desetitisíce příznivců vojenské historie, kteří používají znehodnocené atrapy, starodávné předovky, či akustické zbraně na slepé náboje, které dosud nevyžadují registraci ani drahý a náročný zbrojní průkaz.

„Vládní novela implementující paskvilní směrnici EU nebojuje ve skutečnosti proti terorismu, ale povede jen k drastickému omezení či likvidaci veřejností oblíbených rekonstrukcí napoleonských bitev a mušketýrských ukázek na středověkých hradech. Vládní novela přiměje oblíbené prvorepublikové četníky, aby se stáhnuli do podzemí, takže četníky budeme vídat asi jen v televizních seriálech,“ uvedl Straka, který už má jednu petici za sebou. Tehdy se mu podařilo získat během čtyř let 110.000 podpisů. Aby mohl jít s podpisy do Parlamentu znovu, musel vypsat novou petici. Jen dnes získal kolem 400 podpisů, celkem jich je od poloviny ledna už kolem 10.000, řekl dnes Straka ČTK.

Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (za ANO) Česko muselo směrnici do národního práva přenést do 14. září. Bylo přitom vyloučeno, aby se do té doby vyřešil spor o směrnici u evropského soudu. Proto kabinet zákon přijal, aby se Česko nevystavilo evropským sankcím, uvedl Metnar. O stažení žaloby ale Česko podle ministra neuvažuje. Zákon některé strany odmítají, například ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…