V ČR končím. Státní kasa přijde o miliardové příjmy. Stanjura „vyhnal“ Křetínského

04.11.2022 22:46

Sněmovna dnes schválila daň z mimořádných zisků pro banky a energetické firmy, která má od příštího roku platit po dobu tří let a jejíž sazba bude činit 60 procent. Krátce po schválení této daně již přišlo oznámení první společnosti, že v Česku končí. Učinila jej společnost EPH Daniela Křetínského, jež oznámila, že svůj dceřiný podnik EP Commodities přesouvá do zahraničí, jelikož jí vadí, že se bude toto zdanění týkat i příjmů ze zahraničí. „Státní rozpočet přijde o miliardové příjmy,“ uvádí firma. Schválená podoba daně je dle ní „naprosto nesmyslná“.

V ČR končím. Státní kasa přijde o miliardové příjmy. Stanjura „vyhnal“ Křetínského
Foto: Screen vysílání Prima CNN
Popisek: Zbyněk Stanjura v Partii

Anketa

Líbil se vám plakát „Putin v pytli na mrtvoly“, který vyvěsil Rakušan?

2%
97%
hlasovalo: 33147 lidí
Návrh na daň z mimořádných zisků, označovanou též windfall tax, musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Ministerstvo financí odhadovalo, že jejím prostřednictvím vybere v příštím roce 85 miliard korun, což je také částka, s níž už počítá i návrh státního rozpočtu na příští rok.

Sněmovna daň schválila v podobě, v jaké ji předložil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), došlo pouze na jedno technické zpřesnění.

Stanjura později podle ČTK novinářům řekl, že výnos stát využije na zastropování cen energií a bude jím financovat i školy a organizace, které spravují obce a kraje.

Krátce po oznámení o schválení daně z neočekávaných zisků, v podobě navrhované Stanjurou, učinil Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského oznámení, že kvůli dani přesune svou společnost EP Commodities, která se zabývá obchodem s energetickými surovinami, z Česka do zahraničí.

Mluvčí EPH Daniel Častvaj pro ČTK uvedl, že je zdanění firem v této podobě nesmyslné a v zahraničí nefunguje. „Naše činnost má silnou dynamiku rozvoje, loni jsme dosáhli tržby 357 miliard korun, letos předpokládáme překročení hranice 500 miliard korun. Očekávaná daň z příjmů právnických osob za rok 2022 by mohla vysoce přesáhnout miliardu korun. Zdanění těchto zahraničních příjmů českou windfall daní je naprosto nesmyslné. Vládu jsme o situaci informovali, přesto rozhodla zahraniční příjmy z windfall daně nevyjmout,“ uvedl mluvčí společnosti.

EP Commodities podle Častvaje v předchozích letech vybudovalo v Praze centrum svého evropského obchodování s komoditami, přestože elektřina vyrobená v Česku tvořila v rámci objemů obchodů firmy podíl asi jedno procento. „Na základě tohoto strategického a do značné míry patriotistického rozhodnutí jsme v ČR dobrovolně platili daně, dávali mimořádně kvalifikované pracovní příležitosti a využívali různé služby českých firem,“ uvedl s tím, že holding souhlasí, aby byla část zisků z cen energií, které jsou generovány v českých energetických firmách, využita „na částečné snížení negativních dopadů energetické krize“.

Aktuálně schválená podoba daně však jde v rámci obchodu s energetickými komoditami podle holdingu „výrazně dál, a nedává tak smysl“.

„Náš evropský trading se bude proto rozvíjet v jiné jurisdikci, státní rozpočet přijde o miliardové příjmy a Česká republika o ekonomickou aktivitu s mimořádně vysokou přidanou hodnotou, o kterou musí u zahraničních investorů jinak složitě bojovat,“ vzkázala tak firma po sněmovním odklepnutí daně z mimořádných zisků.

Ministerstvo financí navrhlo daň jako šedesátiprocentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá podle návrhu rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Firmy, na které v příštím roce daň dopadne, budou z této daně platit zálohy. Tyto zálohy se vypočtou podle daně za rok 2022, kterou ale nebudou platit, bude sloužit jen k výpočtu záloh. Pro nebankovní firmy bude platit práh dvě miliardy korun takzvaných rozhodných příjmů za první ukončené účetní období od 1. ledna 2021. Pro banky má platit práh šest miliard korun čistých úrokových výnosů. Rozhodné příjmy musí pocházet z takzvaných rozhodných činností, kterými budou vedle bank energetická odvětví, třeba těžba uhlí, ropy i zemního plynu nebo výroba elektřiny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…