V Česku přibývá Rusů, tvoří čtvrtou nejpočetnější skupinu cizinců

12.08.2018 17:02

Počet Rusek a Rusů, kteří žijí v Česku, postupně roste. Zatímco před deseti lety bylo v zemi s povolením k pobytu 23300 občanů Ruské federace, letos v červnu je to 37300. Rusové tak tvoří čtvrtou nejpočetnější skupinu cizinců. Vyplývá to ze statistik Ministerstva vnitra.

V Česku přibývá Rusů, tvoří čtvrtou nejpočetnější skupinu cizinců
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ruské velvyslanectví v Praze

Březnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že 73 let poté, co sovětská armáda osvobodila většinu českého území od nacistů, a pět desetiletí po invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, převládají k Rusům u Čechů antipatie nad sympatiemi.

V roce 1968 cizí vojska vpadla na československé území před půlnocí 20. srpna. V prvním sledu to bylo 100000 vojáků, postupně se okupační armáda rozrostla na 750000 příslušníků. Koncem 80. let byli sovětští vojáci v Česku v 67 posádkách, na Slovensku v 16. Řadu oblastí jako Milovice nedaleko Prahy měli plně k dispozici. Část sovětských jednotek opustila zemi v květnu 1989 při plánovaném snížení počtu ozbrojených sil SSSR. Vyjednávání o odsunu sovětských vojsk pak začala krátce po listopadu 1989. Do konce června 1991 se z československého území stáhlo 73500 sovětských vojáků a 39921 členů jejich rodin. V prosinci 1991 se rozpadl Sovětský svaz. Hlavním nástupnickým státem se stala Ruská federace.

Rusů v Česku postupně přibývá. Tvoří sedm procent cizinců v zemi. Letos na konci června mělo povolení k pobytu 37303 občanů Ruské federace. Téměř tři pětiny z nich mohly v ČR zůstat natrvalo. Na konci loňska žilo v ČR s povolením 36840 lidí z Ruska, v roce 2011 to bylo 31533 a v roce 2007 pak 23301. Počet i podíl občanů Ruska s trvalým pobytem roste.

Podle březnového průzkumu CVVM patří Rusové k národnostním skupinám, k nimž převládají u Čechů antipatie nad sympatiemi. Nesympatičtí jsou více než třetině lidí nad 15 let, sympatičtí čtvrtině. Téměř dvěma pětinám dotázaných jsou lhostejní. Podle autorů průzkumu se za pět let, co se situace sleduje, názory Čechů a Češek nezměnily.

Podle statistik tři z deseti Rusů jsou v Česku kvůli práci a podnikání. Téměř dvě pětiny tu studují. Víc než pětina přijela za rodinou a desetina pak z humanitárních či jiných důvodů. Každý pětadvacátý žadatel o azyl či ochranu v Česku pochází z Ruska.

Stále větší zájem mají Rusové o studium na českých vysokých školách. Pokud se vzdělávají v češtině, nemusí za výuku na veřejných školách stejně jako Češi platit. V roce 2003 vysokoškolské vzdělání v ČR získávalo 418 občanů Ruska, jen tři z nich si studia hradili. Celkem Rusové tvořili tři procenta zahraničních studentů. V roce 2016 představovali už téměř 14 procent. Stali se tak druhou nejpočetnější skupinou zahraničních posluchačů hned po Slovácích. Školy měly 5906 ruských studentů, studium si platilo 353 z nich.

V roce 2016 pracovalo v Česku 10990 lidí z Ruska. Zaměstnání z nich mělo 8290 a 2700 podnikalo. V roce 2010 firmy v ČR zaměstnávaly 2488 lidí z Ruska, živnostenský list mělo 1228 Rusů.

Zástupce Rusů v radě vlády pro národnostní menšiny v poslední výroční zprávě o menšinách uvedl, že většina Rusů se do Česka přestěhovala proto, aby unikli autoritářskému režimu ve své vlasti. K novému domovu jsou podle něj loajální. Podle ruského zástupce se ale kvůli ruské propagandě a dezinformacím komunita rozštěpila a dělí ji názory na dění na Ukrajině, brexit, politiku USA i členství ČR v EU a NATO.

„Rozdělení ruskojazyčné komunity a částečně ruské národnostní menšiny již přesáhlo meze žádoucí názorové plurality a nebezpečně zasahuje i většinovou společnost. Jde o projevy propagace autoritářských systémů a politiků směřujících k totalitě," uvedl ruský zástupce v radě. Podotkl, že obrana proti profesionální a dobře financované propagandě je zatím neúčinná.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…