Díky skryté kameře a mobilnímu telefonu byly pořízeny záběry převaděčů, turecké policie i tureckých „tajných“, kteří podle autorů vydělávají na byznysu nemalé částky.
Díky Turecku to funguje
„Jakékoliv zvolené řešení nebude dobré, ale bude nejméně špatné a vždy někomu ublíží,“ uvedl na začátku besedy režisér Kratochvíl. „Dohoda dnes mezi EU a Tureckem platí a myslím si, že tak, jak teď funguje, není nejhorší a docela jim fandím, protože to dalo pravidla. Lidi se nemusí za riskantních podmínek přepravovat přes moře, ale mají šanci do Evropy doletět. Zároveň už jich nechodí 10 000 denně, což bylo vražedné a pro Německo neúnosné. Teď ale nevíme, co Turci s uprchlíky dělají, protože jejich tajná policie je velmi hbitá a mocná a vůbec si neumím představit práci auditorů z EU, kteří kontrolují ty miliardy, zda opravdu jdou na pomoc uprchlíkům nebo se někde ztrácejí. Věřím, že to bude nedohledatelné, že se tam dějí strašné věci. Přesto si myslím, že jsme se dostali alespoň o krok dále, že o tomto problému víme, že nyní nám ti lidé ťukají na dveře a ptají se, proč vaše děti žijí v dostatku, pohodlí a bezpečí a naše děti ne?“ dodal režisér.
Integrovat lze!
„Já to vidím z jiného úhlu,“ navázal na to Hassan. „Narodil jsem se jinde než v Čechách a žil jsem v různých zemích světa. Mě zarazilo, že tady organizace chyběla a jak různé státy zneužívaly tu humanitární věc ve svůj prospěch. Turecko mělo nějaké cíle, které chtělo dosáhnout v Sýrii, a Rusové také…“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala