V Plzni to znovu vře: Na výstavě fotografií z bombardování města zmizelo slovo „spojenci“. Zjistili jsme více

03.06.2016 20:35 | Zprávy

Plzní po kauze odřeknutého sovětského tanku na oslavách výročí osvobození a výhrůžkách organizátorům rezonuje další skandál. Jedná se o výstavu fotografií skauta Zdeňka Vřešťála, která byla umístěna před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje ve Smetanových sadech. Ukazovala unikátní fotografie z doby bombardování Plzně spojeneckými letouny na samém konci války.

V Plzni to znovu vře: Na výstavě fotografií z bombardování města zmizelo slovo „spojenci“. Zjistili jsme více
Foto: Martin Koller
Popisek: Oslavy v Plzni

Na popiskách vystavených fotografií však chyběla důležitá zmínka o britských či amerických bombardovacích svazcích a zájemci se tu dočetli jen o německém bombardování v průběhu války. Mnozí občané tak poukazují na to, proč není zdůrazněno, kdo vlastně na sklonku války v roce 1945 bombardoval plzeňskou Škodovku, hlavní nádraží a další cíle.

Slova typu „zase se o něčem nemůže veřejně hovořit“ zněla jako memento k 71. výročí osvobození. Stejně tak jako postěžování si na neznalou mládež, pro kterou mohlo být přečtení textů zavádějící.

Bez starosti…

Autor výstavy Stanislav Bukovský, který je výtvarným umělcem a keramikem, k tomu pro ParlamentníListy.cz řekl: „Fotky ležely v albu mladé paní Vřešťálové. Jejich autor zemřel v roce 2002. Určitě je za života někomu ukázal, ale ono nikomu ani nepřišlo, že by se z toho dala vytěžit výstava. V Plzni se mnohokrát vystavovaly fotografie, které pořídil špičkový fotograf Mirko Křen. Ty z osvobození jsou za 25 let notoricky známé a jsou dokonalé.“

Podle Bukovského jde o unikát svým příběhem. „Když si mladý patnáctiletý kluk začal dělat album, protože skaut byl zakázaný, tak kluci, kteří měli klubovnu v tom domě Vřešťálových, si dělali skauta tak nějak ‚na černo‘, ilegálně. A shodou okolností ten dům je v epicentru náletu na Plzeň, který se odehrál 18. dubna 1945. A on byl na svůj věk šikovným talentovaným fotografem. Takže fotografoval nálety, jejich dům, klubovnu a když přijeli Američané, tak se s klukama točili kolem nich, kamarádili se s nimi a album končí, že tatínek přišel z kriminálu, kde byl zavřený za Němců, a začal opravovat škody, které byly z toho náletu.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Václav Fiala

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…