V Poděbradech odhalili 28 srdcí. Každé za jednu zemi EU

17.05.2014 17:45

V Poděbradech bylo dnes odhaleno 28 srdcí znázorňujících členské země Evropské unie. Na oslavy 550. výročí Mírové mise Jiřího z Poděbrad a deset let České republiky v EU přijel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vyslanci zemí EU, kteří se na projektu podíleli. Myšlenky českého krále Jiřího z Poděbrad, který žil v 15. století, byly uskutečněny právě sjednocením evropských zemí.

V Poděbradech odhalili 28 srdcí. Každé za jednu zemi EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Každé ze srdcí ozdobili studenti českých výtvarných škol tak, aby na nich byly patrné symboly dané země. Otočné sochy jsou instalovány uprostřed poděbradské kolonády. „Evropská integrace je v posledních desítkách let tou nejlepší pojistkou proti tomu, aby se války a ozbrojené konflikty mezi evropskými státy opakovaly," řekl v proslovu Sobotka.

Premiér také vyjádřil podporu zemím, které v těchto dnech sužují povodně, například Slovensku a Srbsku. „Pevně věřím, že jim naše země vyjádří solidaritu a nabídne potřebnou pomoc," uvedl premiér.

Jiří z Poděbrad žil v letech 1420 až 1471. V roce 1464 zorganizoval mírovou misi, která měla za cíl rovnocennou mírovou spolupráci evropských zemí. Plán se podařilo uskutečnit až v roce 1951, kdy byla podepsána takzvaná Pařížská smlouva mezi šesti západoevropskými státy a v následujících letech se postupně připojovaly další země. EU vznikla v roce 1993 na základě Smlouvy o Evropské unii a navazovala na proces, který začal v padesátých letech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Angažovaný Zdeněk Svěrák. Dva lišáci a Mikuláš. Pane prezidente, oni nám říkají „havloidi“. Dohromady je to vážně síla

7:31 Angažovaný Zdeněk Svěrák. Dva lišáci a Mikuláš. Pane prezidente, oni nám říkají „havloidi“. Dohromady je to vážně síla

VZPOMÍNKY A PERLY V literární tvorbě Zdeňka Svěráka mají desátá léta jednadvacátého století velmi zv…