V Senátu odstartovala petice za ochranu samospráv. Byli jsme u toho

06.12.2017 16:28

V Senátu Parlamentu České republiky ve středu 6. prosince oficiálně odstartovala petice za záchranu místních samospráv. Petice vznikla z platformy iniciativy Akademie samospráv, za kterou stojí advokátka a bývalá politička Jana Zwyrtek Hamplová a senátor Ivo Valenta (za Soukromníky). Iniciátorům petice, jejíž arch bude rozeslán na všechny radnice v České republice, vadí zásahy ze strany státu do oblasti působnosti samospráv měst a obcí, a to zejména v souvislosti s přibýváním administrativy, která se podle jejich soudu v posledních letech valí na starosty a zastupitele i těch nejmenších obcí stále více.

V Senátu odstartovala petice za ochranu samospráv. Byli jsme u toho
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Následoval starosta Antonín Okénka

Petice, kterou v Senátu Parlamentu ČR představili spolu s Hamplovou i Valenta a předseda Sdružení místních samospráv České republiky, europoslanec Stanislav Polčák, přináší tři požadavky. Jedním z nich je, aby samosprávy získaly nějakou formu své vlastní reprezentace v legislativní radě vlády. Dalším pak, aby došlo v samosprávných celcích k jasnému oddělení, co patří do oblasti státní správy a co se již nachází v gesci samospráv.

„Mělo by se to týkat od cedulek na dveřích až po další věci, aby bylo jasné, do čeho starosta nemůže mluvit, a přesto to ta radnice platí, aby karty byly položeny na stůl, jak se věcí mají,“ sdělila po skončení konference ParlamentnímListům.cz Jana Zwyrtek Hamplová. Aby petice uspěla a muselo ji projednat plénum Poslanecké sněmovny, musí získat deset tisíc podpisů.  Hamplová ale situaci vidí pozitivně. „Věříme si, že podpisy získáme. Samospráva zvládne všechno,“ uvedla.  

Slučovat obce, nebo rovnou rušit?

Podle Zwyrtek Hamplové bylo jedním z impulzů, které stojí za vznikem petičního archu, i vyjádření dnes již bývalé ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové z hnutí ANO. Šlechtová měla totiž říci, že by se některé malé obce mohly slučovat. Jenže podle Hamplové se slučování obcí fakticky rovná jejich rušení a zániku.

„Starostům hodně vadí, že v podstatě slouží státu, že vykonávají státní správu pro stát a potom poslouchají od jeho zastupitelů, jak je to všechno nákladné a jak se budou slučovat. Právě proto jim vadí sloučení státní správy a samosprávy od nejmenší obce až po velká města,“ sdělila ParlamentnímListům.cz v rozhovoru Hamplová. „Naším cílem je upozornit na zvyšující se byrokracii, protože ta obce zatěžuje. Je to většinou státní správa, která se na ně valí, a ony pak nemají čas na tu samosprávu,“ dodala k tématu narůstající byrokracie, která podle názoru Akademie samospráv zahlcuje starosty.  

Anketa

Jste rádi, že Miloš Zeman bude znovu kandidovat na prezidenta?

hlasovalo: 19769 lidí

„Mám spoustu připomínek od starostů osobně i z e-mailů, které mi píší,“ svěřil se ParlamentnímListům.cz po představení petice senátor za Slovácko Ivo Valenta, který spolu s Hamplovou stál při zrodu Akademie samospráv. „Zpětnou vazbu mám i od kolegů senátorů, kteří působí zároveň v komunále. Dochází k omezování spolkového života a rozhodování těch obcí,“ doplnil.

„Zlovůle“ přichází shora

Obce podle Valenty musejí často překonávat „strašné byrokratické překážky“, aby například „povolily stavbu nějakých božích muk či pořádání společenské akce“. „Těch věcí je tolik, že by to vydalo na velké vyprávění,“ upřesnil naší redakci Valenta a slova Šlechtové o slučování obcí přirovnal k „zlovůli přicházející shora“.

I podle Valenty slučování obcí tak, jak by si to Šlechtová představovala, v podstatě znamená jejich faktické rušení. Kriticky se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i na adresu nových legislativních vyjádření z dílny dnes již minulé vlády v podání hnutí ANO a sociálních demokratů. „Na vesnicích je to vidět, že ten život se tam zúžil a oni tam jenom přežívají. Jestli je někde na vsi tři sta obyvatel, tak do té hospody přijde denně pět lidí. Takže hospodský jen čeká na tu sobotu, neděli,“ zmínil, jak vidí situaci na venkově v souvislosti s nástupem elektronické evidence tržeb Valenta. „Teď například nasadili EET na hasičské bály a tam to prostě nikdo dělat nebude,“ dodal.

Starosta: Intervence státu do samospráv jsou destruktivní…

Kriticky se na adresu zásahů státu do samospráv vyjádřil i jeden ze starostů, kteří se oficiálního představení petice zúčastnili, Antonín Okénka (STAN) z obce Nová Lhota v Jihomoravském kraji. „Celkově mám dojem, že když stát intervenuje do našich vlastních malých územně samosprávných celků, tak nečiní konstruktivně, ale destruktivně,“ sdělil Okénka ParlamentnímListům.cz. Okénka dělá starostu malé obce kousek od Hodonína již deset let. „Za deset let mého působení jsou mé zkušenosti se státem takové, že stát je taková ta největší množina a my jsme v podstatě jeho podřízení,“ postěžoval si.

„Například my jsme měli schválenou dotaci. Přišel kontrolní orgán a řekl, víte, vy to máte všechno dobře, ale vám tu dotaci schválit neměli, protože se spletli. Vraťte patnáct procent z vašeho ročního výnosu z daní,“ ilustroval své zkušenosti s řízením obce. „Současný provozovatel zrušil v naší obci hospodu, která tam fungovala desítky let,“ ilustroval, jak na jeho vesnici dopadla EET. Hospodu vzala podle něj pod svá křídla právě obec.   

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Parkování v Praze

Vážený pane Hřibe, je možné se zaměřit na výstavbu parkovacích domů v Praze? Situace ohledně parkování je žalostná. Omezení vozidel není řešením, jelikož se bavíme o provozu, ale nikoliv o umístění stojících vozidel. Osobně jezdím s vozem 1x za týden či čtrnáct dní a to mimo Prahu, avšak téměř po...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …