V americkém Kongresu odhalují bustu Václava Havla. A Washington Post o naší zemi píše tuto nepěknou věc

17.11.2014 17:07 | Zprávy

Dnes si připomínáme 25. výročí sametové revoluce v bývalém Československu. Při této příležitosti bude ve středu v americkém Kapitolu odhalena busta vůdce této revoluce a prvního československého postkomunistického prezidenta Václava Havla.

V americkém Kongresu odhalují bustu Václava Havla. A Washington Post o naší zemi píše tuto nepěknou věc
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla

Takovéto pocty se dostalo pouze třem dalším zahraničním osobnostem - Britovi Winstonu Churchillovi, Maďaru Lájosi Kossuthovi a Švédovi Raoulu Wallenbergovi - a Havel si nepochybně zaslouží být mezi nimi, píše na internetových stránkách listu The Washington Post ve svém komentáři Carl Gershman, zakladatel neziskové aktivistické organizace National Endowment for Democracy.

Když pouhé tři měsíce po revoluci přednesl Havel projev v americkém Kongresu, mluvil s hlubokým pohnutím o zavázanosti své země Spojeným státům, přičemž poukázal na velkou podporu prezidenta Woodrowa Wilsona vzniku Československa v roce 1918, na americké oběti a vůdčí roli USA ve třech válkách - dvou skutečných a jedné studené - s cílem uchránit svobodu v Evropě, a na americké základní dokumenty, které „nás inspirují jako občany". Havel zdůraznil důležitost morálky v politice a ekonomice a uvedl, že by naše činy měly být založeny na „odpovědnosti k něčemu vyššímu, než je moje rodina, země, moje firma a můj úspěch".

Vzhledem k tomuto smyslu pro morální odpovědnost k druhým byl Havel do své smrti v roce 2011 jedním z předních bojovníků za lidská práva. Jeho podpora nenásilných odpůrců diktátorských režimů jako dalajlama, Liou Siao-po, Do Aun Schan Su Ťij a Oswaldo Payá byla bezvýhradná a nesmírně upřímná, nikdy se ale nezakládala na čistě humanitárních zájmech. Havel byl přesvědčen, že lidé jako on, kteří na vlastní kůži zažili komunistickou totalitu, mají mimořádnou odpovědnost varovat blahobytnou západní společnost před nebezpečím sebeuspokojení a že „politika, v níž jsou ekonomické zájmy stavěny nad základní politické hodnoty, je nejen nemorální, ale sebevražedná". V posledních letech svého života v této souvislosti upozorňoval hlavně na Rusko a Čínu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr, čtk

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

22:08 Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

Mnozí energetičtí odborníci se k výpadkům elektřiny na Pyrenejském poloostrově vyjadřují s názory, ž…