V boji o Hrad by Němcové mohl pomoci Klaus. ODS ale stále nemá kandidáta

10.01.2012 10:23

V ODS ještě nezačal oficiální vnitrostranický výběr kandidáta na prezidenta, ale už teď je pravděpodobné, že se bude vybírat mezi šéfkou sněmovny Miroslavou Němcovou a senátorem Přemyslem Sobotkou. Němcová má na své straně několik výhod, píše deník Právo.

V boji o Hrad by Němcové mohl pomoci Klaus. ODS ale stále nemá kandidáta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová
reklama

Předně je Němcová žena, což je výhodou vzhledem k tomu, že bude mít převážně mužské soupeře. Je také známo, že je loajální stranička, která se vyhýbá konfliktům. A má dobré vztahy v prezidentem Václavem Klausem.

Němcovou by mohl podpořit Klaus. Mají spolu dobré vztahy

„Nejspíše by mohla počítat s tím, že by ji prezident v kampani podpořil,“ řekl Právu jeden vlivný občanský demokrat. Dodal, že k Němcové by se nejspíš mohl přiklonit premiér Petr Nečas.

V průzkumu společnosti SC&C z minulého roku se Němcová umístila lépe než její stranický kolega Sobotka. Němcovou by za prezidentku chtělo 17 procent lidí, ale Přemysla Sobotku jenom 11.

V prosinci předsedkyni sněmovny ohodnotilo kladně 40 procent lidí dotázaných agenturou STEM. Sobotka byl na vrcholu průzkumů STEM v červnu 2007, kdy jej kladně hodnotilo kolem 47 procent lidí.

ODS by se mohla rozhodnout i pro nestranického kandidáta

Předseda ODS Nečas prohlásil, že jeho strana začne vybírat kandidáta až ve chvíli, kdy bude jasné, jakým způsobem se bude volit. „Ne každý, kdo má předpoklady uspět v přímé volbě, tak je dobrým kandidátem pro nepřímou volbu,“ řekl Nečas v Právu.

Pro Nečase je údajně lepší přímá volba, za kterou by v případě neúspěchu nenesl příliš velkou zodpovědnost.

Občanští demokraté by se ovšem mohli rozhodnout také pro nestranického kandidáta. Minulý rok to nadnesl tehdejší šéf poslanec ODS Petr Tluchoř, připomíná deník Právo. Místopředseda strany Jiří Pospíšil v září prohlásil, že strana má dostatek dobrých kandidátů, ale nevyloučil, že by mohlo dojít na nestranického kandidáta.

Sobotka je rebel. Němcová se do stranických bojů nepouští

Přemysl Sobotka má ve své straně pověst občasného rebela. Například v době, kdy ODS ještě vedl Václav Klaus, se Sobotka proti stylu jeho vedení občas ohrazoval. Když Klause v roce 2002 nahradil Mirek Topolánek, stal se Sobotka jeho stoupencem. Ale v roce 2010 to byl právě Sobotka, kdo vyzval Topolánka, aby zvážil setrvání v čele strany, a tím odstartoval jeho pád.

Němcová se stranických potyček příliš neúčastnila. Nešetřila ale kritikou na lobbistu Marka Dalíka, pravou ruku Mirka Topolánka. Němcová také vyzvala ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka, aby odstoupil, pokud jasně nevysvětlí odklon 16 milionů na účet své matky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…