V novém roce se omezí nedobrovolná hospitalizace

29.12.2012 19:04

Od Nového roku se mění pravidla pro hospitalizaci pacientů. Nová úprava zákona totiž posílí právo lidí, kteří jsou v nemocnici proti své vůli nebo mají omezenou svéprávnost.

V novém roce se omezí nedobrovolná hospitalizace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokoje na lůžkových oddělení jsou přeplněny
reklama

Cílem nového zákona je totiž omezit nedobrovolnou hospitalizaci. Dosud sice soudy musely do sedmi dnů přezkoumat, zdali je člověk v nemocnici právem, ovšem tímto rozhodnutím to také končilo.

Jejich rozhodnutí se netýkalo toho, co následovalo. "Už totiž nemusí rozhodnout, jestli důvody ještě trvají i po těch sedmi dnech," uvedl v ČT právník z Ligy lidských práv Maroš Matiaško. "Důsledek je takový, že člověk, který už nemusí být nedobrovolně hospitalizován, zůstává v léčebně i proti své vůli, i když důvody už odpadly,“ dodává.

Česko je za tuto praxi často kritizováno. Je zde totiž nedobrovolně hospitalizováno 10.000 pacientů ročně. Podle Matiaška je to vysoké číslo. Často tyto spory končí u Evropského soudu pro lidská práva a pacienti zde vítězí.

V novém roce se ale praxe změní. "Soudy jednak vyhodnotí, zda bylo vůbec zákonné tu či onu osobu hospitalizovat a zda je zákonné trvání délky pobytu," vysvětluje ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Zákon se týká i lidí s omezenou svéprávností. Ti se budou nově moci bránit hospitalizaci – nebude stačit jen rozhodnutí opatrovníka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

7:29 Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

Vypovědět Lisabonskou smlouvu a tím se zbavit diktátu z Bruselu. Takový návrh předložil Poslanecké s…