V novém vyúčtování IZIP chybí podle správní rady VZP půl miliardy

25.06.2012 6:55

Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák předložil správní radě nové vyúčtování projektu elektronických zdravotních knížek IZIP. Ten byl podle něj ziskový, nábor nových pojištěnců prý ročně přinesl 1,1 miliardy korun. Radní ale tvrdí, že čísla nesouhlasí. Podle nich chybí půl miliardy korun. Informují o tom Lidové noviny (LN).

V novém vyúčtování IZIP chybí podle správní rady VZP půl miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Zpráva, kterou pojišťovna předložila radním loni v říjnu, obsahovala částku 581 milionů korun. Tu měla VZP zaplatit společnosti IZIP za to, že jí přivedla nové klienty. Nyní se ukazuje, že částka bude mnohem nižší. Největší nábor nových klientů přes IZIP stál totiž pouze 28,5 milionu korun, uskutečnil se předloni. V té době platila pojišťovna za člověka 800 korun, dříve to bylo ještě méně.

Správná čísla prý vůbec nelze zjistit

"Připadá mi, jako by se pan ředitel snažil pomáhat v boji druhé straně," řekl deníku člen správní rady Jiří Skalický (TOP 09). Podle radního Michala Sojky (ČSSD) nelze správná čísla vůbec zjistit: "Je pravda, že nějaké pojištěnce spolupráce se společností IZIP přinesla, ovšem kdyby si kampaň dělala přímo pojišťovna, tak by je asi taky získala. Ať už to stálo cokoliv, byly to vyhozené peníze," sdělil LN.

Horák veškeré pochybení odmítá, projekt je podle něj ziskový. "Nábor nových pojištěnců nám přinesl 1,1 miliardy korun ročně, a protože se jedná o pojištěnce, kteří vyčerpají 300 až 350 milionů korun, tak saldo bylo pozitivní přes 600 milionů korun," řekl.

VZP vložila za deset let do projektu téměř dvě miliardy korun. Po dohodě premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) dala správní rada za úkol Horákovi, aby tři smlouvy se společností IZIP do 30. června vypověděl, výpověď vyprší na konci roku.

Heger už dříve ČTK řekl, že nejprve chce vyřešit ukončení smluv, pak teprve se bude zabývat případnou odpovědností ředitele VZP Pavla Horáka a dalších lidí. Ministerstvo začalo minulý týden ve VZP kontrolu smluv v souvislosti s projektem IZIP.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

13:12 Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

Evropská komise podle europoslance TOP 09 Luďka Niedermayera přišla na to, jak se zbavit závislosti …