V sedmi obcích začnou s prezidentskými volbami místní referenda

12.01.2018 6:11

V sedmi městech a obcích začnou spolu s prezidentskými volbami i referenda o místních záležitostech. Dnes odpoledne a v sobotu do 14:00 o nich budou hlasovat obyvatelé Karlových Varů, Jablonce nad Nisou, Lhoty Rapotiny, opavské městské části Suché Lazce, Zubří, Brušperku a Všenor u Prahy. Informuje o tom ČTK.

V sedmi obcích začnou s prezidentskými volbami místní referenda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat aspoň 35 procent oprávněných voličů. Závazné je pak v případě, že konkrétní odpověď označila nadpoloviční většina hlasujících v referendu a zároveň aspoň 25 procent všech voličů.

V Karlových Varech budou lidé rozhodovat o tom, jestli chtějí na místo dnešní Vřídelní kolonády postavit repliku z konce 19. století a zastavit havarijní opravy současné kolonády. Pokud by lidé obnovu kolonády podpořili, podle organizátorů by stavba litinové repliky přišla na asi 250 milionů korun, je to ale jen o odhad. V případě neúspěchu referenda by město pokračovalo v opravě havarijního stavu současné kolonády za desítky milionů korun a připravovalo by dál architektonickou soutěž na podobu celého okolí pramene Vřídla.

V Jablonci nad Nisou budou tématem referenda výherní automaty, organizátoři požadují úplný zákaz pro všechny druhy hracích automatů na území pětačtyřicetitisícového Jablonce.

Obyvatelé vesnice Lhota Rapotina na Blanensku budou hlasovat o tom, zda si přejí stavbu boskovické spojky, což je železniční trať, která umožní přímé vedení vlaků mezi Brnem a Boskovicemi, a na níž vznikne zastávka 600 metrů od obce. Zároveň budou rozhodovat, zda se má technologické zázemí kamenolomu přesunout blíže obci.

Může rozhodnout jeden jediný hlas

V opavské městské části Suché Lazce se lidé vyjádří k obchvatu sousedního Komárova, který má vést přes katastrální území Suchých Lazců. O stejné věci se referendum v obci už konalo. V roce 2012 téměř 100 procent hlasujících plánovanou trasu obchvatu odmítlo. Opavský magistrát ale tehdy pro formální nedostatky referendum neuznal.

O stavbě krytého bazénu budou již potřetí hlasovat v Zubří. Naposledy o něm rozhodovali loni v říjnu, kdy se lidé původně těsně vyslovili pro stavbu. O výsledku rozhodl jeden hlas. Podle odpůrců bazénu nebyly obálky s odevzdanými hlasy řádně zapečetěny a chybně se posuzovaly neplatné hlasy. Krajský soud v Ostravě vyhověl námitkám odpůrců stavby a rozhodl o neplatnosti hlasování.

V Brušperku na Frýdecko-Místecku se rozhodne o využití prostor restaurace Národního domu i k jiným účelům, například pro potřeby společenských organizací nebo města. Ve Všenorech u Prahy budou voliči hlasovat o možnostech výstavby v několika lokalitách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

20:33 Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvé

Ve středu 21. srpna si na řadě míst České republiky lidé i politici se svými projevy připomněli okup…