„Jednou z hodnot Evropy, která vychází z křesťanství, je být solidární. Pomoci, když je někdo v nouzi. Žili jsme ve společenství Evropské unie a ekonomicky se nám dařilo, ale najednou se vyskytl problém a my jako Česká republika jsme řekli, že s tím nemáme nic společného, postavili jsme se do role kibiců a nejsme solidární,“ řekl Marek Hilšer. Dodal také, že většina států byla solidární, ale čtyři země tuto solidaritu odmítly a je třeba se nad tím zamyslet. Varoval, že kdo se zbaví solidarity a těchto hodnot, přestane se mu dobře žít. Připomněl také, že Češi a Slováci mají za sebou čtyři desítky let zkušeností, kdy byli vytrženi z prostoru střední Evropy západního směru, a tato zkušenost byla velice drahá. „Nechtěl bych, aby se to opakovalo v jiných podobách,“ podotkl Hilšer.
Z České republiky by se mohl stát trojský kůň
Podle Michala Horáčka záleží více než na historii, obyvatelstvu a území (jako v minulosti) na naší schopnosti tvořit. „Naše pozice je nečitelná, nesrozumitelná a je velké nebezpečí, že by se z České republiky mohl stát trojský kůň hájící zájmy těch, kdo našimi spojenci nejsou,“ vyjádřil obavu Horáček. Evropská unie, jak tvrdí, udělala zásadní omyl. Chtěla být tak korektní, až popřela, co je jí vlastní a její svaté právo. „Naše sebeobviňování, že jsme xenofobní a nesnášenlivý národ, prostě neobstojí,“ tvrdil. Podle jeho slov jsme od roku 1993 přijali téměř půl milionu nových spoluobčanů z různých částí světa. Rusy, Ukrajince, Němce, židy, ale po válce na Balkánu také lidi z Kosova, Bosny a Hercegoviny, ale i muslimů, a to ve chvíli, kdy prchali před smrtelným ohrožením. „Kdybychom to neudělali, skončili by v masových hrobech. Nejsem xenofobní, ale problém přichází s velkou vlnou příchozích z islámských států a jinakost jejich kultury vyvolává velké obavy,“ vysvětlil Horáček a přirovnal náš strach ke strachu z cizího kmene. Bojíme se prý, že přijetím migrantů přijdeme o naše „češství“, což souvisí i s naší dlouhodobou, historickou obavou.
Podle něj máme být partnery a spojenci těch, kteří trpí náporem lidí z odlišné kultury. „Strach je uměle živený, přerůstá a pak solidarita vázne. Musíme zohlednit jejich problém přispět k řešení lidsky, materiálně, technicky. Nejlépe pomoci tam, kde se mohou cítit bezpečně,“ uvedl Horáček a upozornil, že otázkou však zůstává, co s těmi migranty, kteří už v Evropě jsou? Podle Hilšera mohla Angela Merkelová sice uzavřít hranice, ale všichni příchozí by tak zůstali v Řecku, Maďarsku a tyto státy by měly velký problém.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová