VIDEO Známý režisér vypustil před kamerou PL velmi silná slova: Nebezpeční lidé. Vedení ČSSD neváhá zneužít tajných služeb k likvidaci oponentů. Zimola, Babiš...

28.10.2017 19:10

HORKÉ TÉMA Někdejší předseda KSČM a režisér Jiří Svoboda zhodnotil v pořadu Horké téma TV ParlamentníListy.cz volební debakl komunistů. Nezůstal ale jen u něj. Zalitoval také toho, že se do Poslanecké sněmovny ještě dokázal dostat končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Toho považuje za hulváta. Zato byl přímo nadšen z jasného volebního vítězství Andreje Babiše (ANO).

VIDEO Známý režisér vypustil před kamerou PL velmi silná slova: Nebezpeční lidé. Vedení ČSSD neváhá zneužít tajných služeb k likvidaci oponentů. Zimola, Babiš...
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Pořad Horké téma s Jiřím Svobodou
reklama

„Není žádným tajemstvím, že já jsem i v tisku vystupoval jako příznivec Andreje Babiše,“ zahájil rozhovor s Radimem Panenkou režisér Svoboda. „Měl jsem radost,“ ohodnotil volební výsledky Babiše Svoboda. „Trošku jsem byl smutnej, když jsem viděl výsledek TOP 09. Já proti TOP 09 nic nemám, ale pan Kalousek je hulvát, ale tu popularitu mu neubralo ani to, že dává rozhovory v rozhlase i s těmi promile v krvi,“ kroutil hlavou Svoboda.

Pokud jde o výsledek komunistů, ti v minulosti dosahovali výsledků kolem 14 procent. Strana ale udělala chybu, že se uzavřela do sebe, do své minulosti a zabývala se problémy s pohraničníky.

„Ta strana se uzavřela do sebe, přestala být radikální, přestalo být o ní slyšet,“ posteskl si Svoboda. Lidi prý příliš nezajímá nějaké vystoupení z NATO, které komunisté neustále točí. Věnují se zahraničněpolitickým otázkám místo toho, aby se věnovali existenčním problémům svých voličů. Komunisté podle Svobody zpohodlněli, což je vidět i na tom, že obsadili post místopředsedy Poslanecké sněmovny a fakticky se tak podílejí na chodu tohoto orgánu.   

Režisér Jiří Svoboda v pořadu Horké téma

„Já si myslím, že představitel radikální opoziční strany nemůže souhlasit vůbec s ničím, co se tam projednává,“ konstatoval Svoboda.

„Oni to sem přivedli tím, že si přihrávali kšefty svým Rittigům, Bakalům, Koženým,“ pálil už v obecnější rovině do všech tradičních stran. Ty se prý v posledních dvaceti pěti letech chovaly tak, jako by měly tuto republiku na hraní. Babiš podle Svobody vyhrál volby právě proto, že si s ním lidé spojují naději, že ty největší problémy rozkryje.     

Babiš je člověk, se kterým lze spojovat naději, že se začne zajímat o to, co bylo. Když si vezmete ROP Severozápad, tak tam si to rozdělily ČSSD, ODS, rozkradly to a jsou pryč,“ rozčiloval se Svoboda. Nemluvě už o kauze OKD, která ukazuje, že sociální demokracie není právě sociální.

Vedle OKD prý uškodilo sociální demokracii i to, že jí vedl málo viditelný Bohuslav Sobotka. S končícím premiérem bylo bohužel možné snadno manipulovat.  

„Navíc je ovladatelný. Celou dobu je ovládaný lidmi jako je Radek Pokorný nebo reklamní společnost Bison&Rose,“ pravil Svoboda v narážce na známou agenturu. „A třetí je Kalousek, který je zřejmě schopen vyvinout takový nátlak, že tomu Sobotka vůbec není schopen vzdorovat. Navíc nemá vlastní názor,“ pálil bývalý předseda KSČM do Sobotky. 

„A pak upadl, podle mého názoru, do dezintegrace osobnosti. On neví, jestli chce abdikovat, nechce abdikovat, jde k prezidentovi s abdikací, nejde s abdikací, a chtěl vyhodit Babiše z vlády, ale tři roky tam s ním seděl. S bezpochyby úspěšným ministrem financí,“ zhodnotil situaci Svoboda. „Pouze závistivý pan Kalousek tam stále přikládá. Sobotka není schopen orientace v tom dění. Navíc má na hrbu tu strašlivou loupež OKD a těch bytů horníků. Spolu se Špidlou, který je jeho poradcem,“ nešetřil další kritikou host.

Další zásadní chybou stávajícího vedení ČSSD bylo, že ze strany byli tzv. vyštípáni Sobotkovi kritici, ať už jde o Jeronýma Tejce, Marii Benešovou nebo Jiřího Zimolu. Tragické podle Svobody je, že se vedení ČSSD prý chová zákeřně vůči lidem, kteří si dovolili Sobotku kritizovat. „Oni jsou zákeřní, to jsou nebezpeční lidé,“ varoval host. Vedení ČSSD prý neváhá zneužít tajných služeb k likvidaci oponentů. V menším měřítku se to podle Svobody přihodilo Jiřímu Zimolovi a ve větším měřítku Andreji Babišovi.

Česká politika navíc trpí tím, že její představitelé šli intelektuálně a mravně dolů, a to je velký problém. Když to vidí intelektuálně a mravně kvalitní občané, tak se jim do toho nechce, je přesvědčen Svoboda. Babiš se může pokusit tuhle politiku proměnit, ale tradiční strany mu v tom prý budou bránit. Tradiční strany prý budou dále chtít přihazovat kšefty lidem, kteří stojí v pozadí.

Mimo již tolikrát zmíněného Kalouska si mohou občané vzpomenut také na ministerské úřadování Aleše Řebíčka za ODS a na to, jak zbohatla s ním spojovaná firma Viamont.

„Kdo umožnil ty krachy bank? Když vezmete, že 170 miliard korun stála IPB a nikoho nezavřeli! Nikdo není v šatlavě na doživotí. Těch 170 miliard korun mohli mít lidé ve zdravotnictví, penzisti a tak dále,“ přidal příklad Svoboda. Otázkou však je, zda se tyto kauzy podaří ještě prověřit, když vezmeme v potaz promlčení nebo amnestii exprezidenta Václava Klause.

Přes to všechno má však Babiš šanci uspět. „Pokud nedojde ke koncentraci obrovských ekonomických sil, které ten stát cucají jako štěnice,“ uzavřel své vystoupení Svoboda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Utekl před Babišem, „poblil“ ho v USA. A už to jede

20:02 Utekl před Babišem, „poblil“ ho v USA. A už to jede

Česko jako „covidová díra Evropy“. Tak naši zemi vykreslila ve svém vysílání globální americká telev…