Václav Klaus a Bohuslav Sobotka položili květiny na Národní třídě

17.11.2014 11:31

Lidé včetně politiků si od rána připomínali výročí listopadových událostí roku 1989 u památníku na Národní třídě v Praze. Na místo, které symbolizuje zásah socialistické policie proti demonstrujícím studentům, nosili svíčky, květiny i věnce.

Václav Klaus a Bohuslav Sobotka položili květiny na Národní třídě

Mezi prvními z politiků přišli zástupci hnutí ANO a ČSSD. „Listopad 89 byl důležitý a hlavně pozitivní okamžik v našich dějinách, přinesl nám svobodu a demokracii a teď už všechno záleží jenom na nás," řekl novinářům premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Česko podle něho potřebuje stát, který funguje ve prospěch obyvatel, dá lidem důstojnost a nebudou se v něm rozkrádat veřejné peníze.

Sobotka v americkém Kongresu odhalí bustu Václava Havla

Řada věcí se podle Sobotky po převratu povedla, na druhou stranu se ale řada lidí stala obětí ekonomické transformace. Sobotka ještě dnes odlétá do Spojených států. V americkém Kongresu se zúčastní spolu s předsedou sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a dalšími politiky odhalení busty někdejšího disidenta a prezidenta Václava Havla. Podle Sobotky je to pro Česko velká čest.

Hned po Sobotkovi přišel na Národní třídu i bývalý prezident Václav Klaus. „Pocity jsou vážné a myslel jsem na to, co unikátního se před 25 lety 17. listopadu stalo,“ uvedl. Odmítl hlasy, které období po začátku takzvané sametové revoluce hodnotí negativně. „Určitě jsme základní transformaci naší země udělali úspěšněji, rychleji, klidněji a lidsky únosněji než všechny naše sousední země,“ poznamenal Klaus, který kromě prezidentského úřadu zastával třeba úřad premiéra či v porevoluční době post ministra financí.

Na Národní třídu se chystají i odpůrci Zemana

K památníku se chystají i odpůrci nynějšího prezidenta Miloše Zemana. Zemanovi, který návštěvu Národní třídy v dnešním programu nemá, chtějí kvůli jeho vystupování vystavit symbolickou červenou kartu. Prezidenti chodili klást věnce na Národní třídu pravidelně, výjimkou byly zdravotní důvody. Havel chyběl kvůli viróze a zápalu plic v letech 1996 a 1997, naposledy květiny položil u památníku rok před smrtí. Na jeho tradici navázal i Klaus, který chyběl na vzpomínkové akci pouze v roce 2008 kvůli únavě po náročném programu z předešlých dnů a přípravou na jednání Ústavního soudu o lisabonské smlouvě. Zeman u památníku nebyl ani loni, protože měl poraněné koleno.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Střelba, atentát. To přichází od těch „lepších“. To my, „dezoláti“, neděláme. Petrov udeřil

16:25 Střelba, atentát. To přichází od těch „lepších“. To my, „dezoláti“, neděláme. Petrov udeřil

Hudebník, pedagog, manažer a konzultant Vadim Petrov byl hostem Alex Mynářové v pořadu Podtrženo, se…