Válek smeten, zákon smeten. Senát šel proti vládě. A zlé tušení

10.02.2022 20:48 | Ze sítí
autor: nab

Fialův kabinet dnes ve velkém rozvolnil a do toho přišla velká čára přes rozpočet – přesto, že má vládní koalice v horní komoře pohodlnou většinu, odmítli senátoři novelu pandemického zákona. Ministr zdravotnictví si zoufá, že bude muset žádat o nouzový stav. Vládní předlohu ostře kritizuje opozice, nyní se vrací do dolní komory, kde bude rozhodnuto o její budoucnosti. Zákon vzbuzuje velké vášně mezi novináři, politiky i na internetu. Nahlédněte.

Válek smeten, zákon smeten. Senát šel proti vládě. A zlé tušení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Senát dnes zamítl spornou novelu pandemického zákona, která zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Senátoři poukazovali na možnou protiústavnost některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze.

Horní komora, kde má vláda pohodlnou většinu, tak de facto odmítnutím novely pandemického zákona pálila do vlastních řad, což pro některé působí až tragikomicky. „Oni si fakt vystačí sami...,“ naráží ve svém facebookovém komentáři novinář z Mladé fronty Dnes Petr Kolář, že část vládních senátorů jde proti vlastním ve vládní koalici.

Senátoři především poukazovali na možnost protiústavnosti některých ustanovení a kritizovali její zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze. Velmi ostře proti ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vystoupil šéf horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Vytočil jej svým nevhodným chováním, když během projednávání novely pandemického zákona v horní komoře údajně hrál po svém projevu karty na mobilu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …