Valí se to všechno ven. Průšvih v Národní galerii v Praze se prý netočil jen kolem Fajta. Padla další jména

20.05.2019 16:04

Organizace Transparency International ČR (TI) zaslala Ministerstvu kultury svá zjištění o možných porušeních zákona v případě uzavírání smluv v Národní galerii Praha (NGP). Smlouvy podle TI vykazují snahu obcházet zákon o registru smluv nebo zadávání veřejných zakázek, v některých případech může jít o střet zájmů. TI proto vyzvala k dalším kontrolám v NGP. Dopis TI je datován 13. května, ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele NGP Jiřího Fajta 18. dubna. Ředitel TI David Ondráčka ČTK řekl, že podezřelá zjištění jeho organizace evidovala ještě před Fajtovým odvoláním.

Valí se to všechno ven. Průšvih v Národní galerii v Praze se prý netočil jen kolem Fajta. Padla další jména
Foto: prague.eu
Popisek: Sídlo Národní galerie v Praze

Ondráčka uvedl, že TI eviduje podezření nad rámec těch, která Staněk uváděl jako důvody toho, proč se Fajta rozhodl odvolat. „Možná pochybení se také netýkají jen (odvolaného ředitele) Fajta, jsou tam možné střety zájmů, které se týkají i dalších lidí,“ řekl. V dopise Ministerstvu kultury se píše, že TI nijak „nepodporuje ani naopak nezpochybňuje proběhlé personální kroky, pouze pro účely efektivního prověření hospodaření NGP upozorňuje na další možné nesrovnalosti, které by měly být prověřeny“.

Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal Staněk 18. dubna. V obou případech svůj krok zdůvodňoval hospodářskými pochybeními, u Fajta kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích. Staněk na Fajta podal dvě trestní oznámení. Fajt od začátku případná pochybení odmítá a avizoval právní kroky vůči Staňkovi, podle něj bylo jeho odvolání politickým krokem. Staněk minulý týden kvůli kritice za odvolání ohlásil rezignaci.

Anketa

Kdo bude nejvíc zklamán výsledkem eurovoleb v ČR?

6%
9%
11%
2%
4%
5%
hlasovalo: 10160 lidí
Podle Ondráčky „existuje několik varovných signálů, které mohou nasvědčovat porušování zákona, zejména ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech, týkajících se například čtyř příkazních smluv uzavřených se společnostmi Individual s.r.o. a Projektové řízení s.r.o. Je patrné, že předmětné smlouvy jsou uzavírány na podobná plnění a vždy v částce do 50.000 korun, což může svědčit o snaze obcházet nejen zákon o registru smluv, ale též základní zásady zákona o zadávání veřejných zakázek, především zásadu transparentnosti,“ uvedl Ondráčka.

Podezření je podle něj podpořeno především zásadním střetem zájmů, který v daných situacích vzniká kvůli tomu, že ve společnosti Individual s.r.o. je společníkem Vladimír Mallát, ředitel ekonomicko-provozní sekce NGP, a jednatelem jeho bratr Radek Mallát. V případě společnosti Projektové řízení s.r.o. je pak společníkem a jednatelem Radek Mallát. Jejich vyjádření ČTK zjišťuje.

TI také upozorňuje na fakt, že ačkoli NGP disponuje vlastním právním oddělením, objednala si právní služby u advokátní kanceláře Koutník & Partner, které od listopadu 2017 NGP pod vedením Jiřího Fajta vyplatila z prostředků NGP přes 3,7 milionu korun. Za rok 2018 tyto vyplácené částky překročily limit pro zakázku malého rozsahu, aniž zároveň bylo možné na to aplikovat výjimku. Žádné zadávací řízení na tuto zakázku nadto nelze podle Transparency International dohledat.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

9:45 Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

Pavel Novotný nebyl i přes svůj bombastický projev na kongresu ODS zvolen místopředsedou strany. A P…