Válka Ruska a Ukrajiny? ČT zažila perné chvilky. Umírat se bude. A co padlo o Navalném...

10.12.2021 22:14

„Domnívám se, že se střílet a umírat bude, ale neznamená to, že se bude umírat tak v apokalyptickém rozměru, že dojde k invazi na Ukrajinu v nějakém širokém a fatálním měřítku,“ vyjádřil se ke tření mezi Ukrajinou a Ruskem historik a ukrajinista David Svoboda v Interview ČT24. Rusko se podle něj upírá k sovětským „nekrofilním artefaktům“ a Putinův režim je hybridem mezi „sovětismem, bolševismem, carismem i fašismem“. Změna by prý nenastala, ani kdyby do Kremlu usedla ruská liberální opozice. Historik vzpomenul, že Ukrajina by zřejmě nejásala, ani kdyby Rusko ovládl Navalnyj.

Válka Ruska a Ukrajiny? ČT zažila perné chvilky. Umírat se bude. A co padlo o Navalném...
Foto: Reprofoto: 1tv.ru
Popisek: Vladimir Putin.

Anketa

Musíte v posledních týdnech šetřit na jídle?

65%
11%
hlasovalo: 39583 lidí
Napětí kolem vztahů Ukrajiny a Ruska je podle Svobody něco, co se omývá stále dokola, přesto ale Ukrajinci zřejmě klid nemají očekávat. „Přeci jen je to něco, čeho jsme už byli svědky, zdá se mi, že už je to tak trochu opakovaný vtip. Na druhou stranu, abych to trochu zkrátil, se domnívám, že pro mnoho mladých mužů v ukrajinských uniformách budou nadcházející svátky těmi posledními v životě,“ zaznělo.

Že by ruský prezident Putin mohl skutečně rozhodnout o napadení Ukrajiny za pomoci nejen separatistických a hybridních sil, ale i pravidelných jednotek ruské armády, to není podle něj úplně lichá představa. „Putin tentokrát neustoupí,“ zaznělo od něj s tím, že by mohlo dojít i k útoku, který by „pozměnil podobu ukrajinské státnosti“.

Ukrajina dle názoru historika Rusko provokuje už jen tím, že existuje. Upozorňování Ruska na údajné ukrajinské provokace je prý dosti podobné tomu, předcházejícímu druhou světovou válku, a má dle Svobody být jakousi předehrou směrem k veřejnému mínění před vzplanutím válečného konfliktu.

Prosakování informací o přesunu ruské armádní techniky směrem k ukrajinským hranicím na veřejnost může být prý Putinovým demonstrativním záměrem. Pokud by se však Rusko skutečně připravovalo na útok, větší utajení by prý nebylo příliš snadné.

Motivy Ruska k agresi jsou dle Svobody patrné na první pohled. „Rusko je jednoznačně agresorem, který je motivován frustrací z toho, že Ukrajina, země postsovětského prostoru, kterou pokládá strategicky a hlavně psychologicky za klíčovou, se ubírá samostatným směrem. Za těch 30 let se Rusku nepodařilo, přestože v Kyjevě seděly různé vlády, tento trend zlomit,“ vyjádřil se a ukázal přitom i na revoluci na Majdanu, která přinesla další změny, jež jsou diametrálně odlišné od směřování směrem k Rusku.

Rusko je prý v současnosti „drážděno sovětským snem“. „Jeho zraky jsou upřeny do minulosti; budoucností Ruska je evidentně minulost. Všechny tyto, abych tak řekl, nekrofilní artefakty mobilizují a hrají v té ruské politice obrovskou roli, ale Sovětský svaz se v té své úplné roli jednak vrátit nemůže, a jednak ta rétorická i propagandistická výbava Putinova režimu je spíše jakousi hybriditou mezi sovětismem, bolševismem, carismem a nebojím se říci i fašismem,“ zaznělo.

Putinův styl konfrontace prý pomáhá legitimizovat jeho režim v očích „mnoha průměrných Rusů, kteří jsou ze sovětských dob zvyklí na obraznějšího nepřítele, který má stvrzovat jednotu národa a vlasti“.

Na Ruskem podporovanými separatisty v okupovaných částech Ukrajiny je podle historika silná emigrace a „sociální zchátralost“, což urychluje tamní dění zahrnující i masové zločiny. Pokud by se někdy okupované oblasti Ukrajině navrátily, pak prý půjde o zdevastované území a také tamní populace zřejmě, dle názoru ukrajinisty, bude poznamenána „vymýváním mozků“.

Protiukrajinské názory přitom šíří nejen ruská vláda, Svoboda jmenoval, že je šíří často i ruská opozice a liberálové, přičemž vzpomenul i na Alexeje Navalného, jenž se také nechtěl nijak vyjadřovat proti anexi Krymu. V navrácení území by tak Ukrajina neměla příliš doufat ani v případě změn v Kremlu.

Úvahy o útoku Ruska na větší část ukrajinského území či dokonce na Kyjev jsou podle historika zcela nemyslitelné, jelikož by pak prý jen těžko Rusko dokázalo získaná území udržet a čelit možné následné partyzánské válce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…