Tuto slepou skvrnu odstraňuje nová publikace českých badatelů Ve stínu islámu. Autorský tým v čele s religionistou Jiřím Gebeltem se danými náboženstvími dlouhodobě zabývá a ve většině případů čerpá ze svých terénních výzkumů. S bohatou obrazovou přílohou vydal Vyšehrad.
„Titul Ve stínu islámu rozehrává celou škálu významů,“ píše v úvodu Jiří Gebelt. „Zatímco na Blízkém východě je stín chápán jako zdroj ochrany před žhnoucím sluncem, a má tedy konotace spíše pozitivní, v našem prostředí chápeme být v něčím stínu jako méně významné či podřadné postavení. Zvolený název odkazuje na to, jak malé pozornosti se dostává menšinovým náboženstvím v kontextu proměn, jimiž region Blízkého východu prochází. V tomto smyslu je záměrem předložené monografie nechat menšinová náboženství vystoupit ze stínu islámu, tedy ze stínu pozornosti, jež se soustřeďuje na většinový islám,“ dodává Gebelt.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová