Velká vojenská přehlídka v Praze. Generál představil detaily

27.10.2018 16:55 | Zprávy

První zástupce náčelníka generálního štábu generál Jiří Baloun, který je zodpovědný za vojenskou přehlídku ke sto letům republiky, by si přál, aby na zítřejší velkou armádní přehlídku přišlo co nejvíce lidí a aby si sté narozeniny republiky opravdu užili. Pár slov pronesl také na adresu mladé generace, která mnohdy zjišťuje, že virtuální svět, který tak dobře mladí znají, se v mnohém propastně liší od reality.

Velká vojenská přehlídka v Praze. Generál představil detaily
Foto: Martin Koller
Popisek: Puma na veletrhu Eurosatory 2018

Přehlídka, která se chystá ke stému výročí republiky, prý bude dvakrát větší, než byla přehlídka konaná před deseti lety, a to jak počtem techniky, tak počtem vojáků, ale i účastí zahraničních spojenců. Nebudou na ní chybět zástupci Francie, Velké Británie či Spojených států.

Na Letné navíc probíhá výstava armádní techniky, která bránila republiku od jejího počátku. Najdeme tam i kusy, které se zrodily ještě před samotným vznikem státu. Baloun se prý při přípravě přehlídky nechal inspirovat např. ve Francii nebo v Polsku, kde se velké přehlídky konají v podstatě rok co rok. Obě země však mají nesrovnatelně větší armádu, než je armáda česká.

Pár slov přidal i na adresu mladých lidí, kteří dnes vstupují do armády a chtějí sloužit vlasti. „Nejsou ani horší, ani lepší, jsou jiní. Nedávno jsem někde říkal, že musíme pochopit, co to je za generaci. Skutečně se o to snažíme. Neříkám, že se nám to vždycky daří na sto procent, ale snažíme se. Lidé, kteří dnes přicházejí do armády, už plně začali svůj život v digitálním věku. Vyrůstali ve virtuálním prostředí, pohybují se na sociálních sítích. A teď je problém, jak je začlenit do skutečného světa, protože pokud máte jít na výcvik, do ostré akce, to je realita, není to virtuální svět. Rozdíl mezi virtuálním světem a realitou je mnohdy propastný. Víte, virtualita vám může leccos přibližovat při výcviku, ale potom musíte zažít i reálný výcvik, abyste byl schopen reagovat v reálném životě při skutečném střetu. Největší výzva proto je pochopit tu generaci a přizpůsobit jí výcvik a život v armádě, aby ve výsledku ti lidé, velitelé, vojáci byli schopni reagovat tak, jak potřebujeme. Protože heslo ‚boots on the ground‘ (‚nohy na zemi‘, pozn. red.) pořád platí,“ zdůraznil generál.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

18:29 Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

Na konferenci o budoucnosti Evropy v měnícím se světě, kterou v Poslanecké sněmovně pořádali Radim F…