Velvyslanec: Azylová řízení v Řecku trvají dlouho

05.01.2019 6:36 | Zprávy

Počet nově příchozích uprchlíků v Řecku se vloni oproti roku 2017 mírně zvýšil, hlavní pozornost by se ale měla věnovat nárůstu počtu migrantů přicházejících z Turecka přes řeku Evros a také otázce zdlouhavého azylového řízení a neradostných podmínek v řeckých uprchlických táborech. V rozhovoru s ČTK to řekl český velvyslanec v Aténách Jan Bondy. Poznamenal také, že Česko s migrací pomáhá od začátku materiálně, což považuje za dobrý směr.

Velvyslanec: Azylová řízení v Řecku trvají dlouho
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

V loňském roce se oproti roku 2017 počet běženců připlouvajících do Řecka podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zvýšil zhruba o 2800. Média si zároveň ale všímají výrazného nárůstu počtu migrantů, kteří se snaží překročit pozemní hranici mezi Řeckem a Tureckem přes řeku Evros.

"Nárůst v počtu příchozích migrantů není až tak dramatický, ale je dramatický právě v té přeměně - v překročení přes řeku Evros, to znamená pozemní cestou," řekl Bondy. Doplnil, že touto cestou také přichází stále víc tureckých občanů. Přicházející Turci podle něj pochází i ze střední třídy, obávají se politické situace ve své vlasti. V Řecku pak žádají o azyl, snaží se najít práci, ti s penězi pronajmout či koupit byty.

I přes výrazné snížení počtu nových migrantů v uplynulých letech do Řecka stále připlouvá asi 100 migrantů denně, poznamenal Bondy. "Registrace v hotspotech probíhá v pořádku, co ale neprobíhá v pořádku jsou následná azylová řízení, která běží velmi pomalu," zdůraznil. Lidé, jejichž žádost o azyl byla zamítnuta, se pak většinou odvolávají, přičemž druhoinstanční řízení trvá víc než rok a půl, dodal. Tito migranti si podle Bondyho uvědomují, že nemají ani při druhém pokusu přílišnou šanci uspět, a tak se snaží dostat do Itálie, a to i vzhledem k vysoké nezaměstnanosti, která v Řecku panuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…