Vláda asi bude mít připomínky k trestání firem za lichvu

09.03.2013 11:20

Vláda ve středu zřejmě vysloví připomínky k návrhu poslankyň Heleny Langšádlové (TOP 09), Lenky Andrýsové (LIDEM) a Jany Černochové (ODS), které chtějí rozšířit možnost trestního stíhání firem i na případy lichvy. Z návrhu stanoviska pro jednání vlády vyplývá, že vláda sice obecně s návrhem souhlasí, ale upozorňuje na to, že navrhované rozšíření zákona o lichvu se může odchýlit od jeho současné koncepce.

Vláda asi bude mít připomínky k trestání firem za lichvu
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto

Poslankyně pokládají za nedostatek, že se do zákona o trestní odpovědnosti firem nedostala i lichva. Zatím je možné za ni stíhat jen fyzické osoby. "V praxi však v řadě případů dochází k tomu, že k lichevním praktikám se nezřídka uchylují nebankovní poskytovatelé půjček a úvěrů z řad právnických osob," uvádějí předkladatelky v důvodové zprávě.

Vláda ale v návrhu stanoviska upozorňuje, že doplnění počtu trestných činů, které mohou firmy spáchat, o lichvu, se odchyluje od současné koncepce zákona. Zákon v současné době zakotvuje trestní odpovědnost právnických osob zásadně pouze za jednání, k jejichž trestnímu postihu Českou republiku zavazují mezinárodní smlouvy nebo právo EU. Navržené doplnění zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim je tedy třeba šířeji odůvodnit z hlediska nezbytnosti takové odchylky od současné koncepce tohoto zákona, stojí v návrhu stanoviska.

Zákon o trestní odpovědnosti firem platí od loňska. Firmy mohou být stíhány pro téměř osm desítek trestných činů. Proviní se, jestliže trestný čin spáchá jejich manažer, zaměstnanec nebo jednatel, pokud by tím firma získala prospěch. Firma nebo organizace může být odpovědná i tehdy, když se konkrétní viník nenajde.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slovenská tragédie“. Překlad mediálního našlapování kolem atentátu

11:56 „Slovenská tragédie“. Překlad mediálního našlapování kolem atentátu

Na roli médií se v souvislosti s atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica zaměřil Ladislav Jak…