Vládu čeká novela o kvalitě potravin. Má to však háček

12. 5. 2019 6:15

Vláda má podle svého programu projednat v pondělí návrh novely zákona o potravinách. Podle mluvčího Ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého se k tomu ale dostane až v pondělí 20. května, úřady do návrhu ještě vloží ustanovení o zákazu dvojího značení zboží stejným obalem, má-li v ČR jinou kvalitu než v dalších zemích EU.

Vládu čeká novela o kvalitě potravin. Má to však háček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Další nová ustanovení zvýší pravomoci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) či rozšíří možnost označit potravinu za českou.

Stát by měl v budoucnu zakázat prodej veškerého zboží nabízeného v různých zemích v různé kvalitě a ve stejném obalu. Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží návrh novely zákona, kterým se připojí k návrhu Ministerstva zemědělství, jež chce tuto praktiku zakázat u prodeje potravin pod pokutou 50 milionů korun. Výše pokuty u zbytku zboží zatím není vyjednaná, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Návrh novely mimo jiné zmírní přísnost definice české potraviny. Tu do zákona prosadil exministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Dosavadní znění nezohledňovalo fakt, že některé složky nelze z objektivních důvodů na území České republiky získat. Přesto výroba z těchto složek je v rámci ČR tradiční a rozšířená. Týká se to zejména čokoládových bonbonů a čokolády, čaje, kávy, kávoviny nebo rýžových extrudovaných a pufovaných výrobků,“ uvádí důvodová zpráva k návrhu. U masa naopak návrh novely zpřísňuje možnost označování za produkt český jen na případy, kdy je poražené zvíře narozené a odchované v ČR.

Zaměstnanci SZPI budou moci podle novely zastírat při kontrolních nákupech svou totožnost. Teď to při běžném kontrolním nákupu dělají podle zákona o kontrole. „S rozšířením způsobů uvádění výrobků na trh, u kterých je potřeba provádět kontrolní úkony, aniž by byl zpočátku kontrolní orgán identifikován (zejména prodej prostřednictvím internetu), případně s rozšířením některých nekalých praktik (například prodej na dálku doplňků stravy v tištěných periodicích, telemarketing), je žádoucí výslovně stanovit oprávnění inspektora zastírat svou skutečnou totožnost,“ uvádí ministerstvo. Podle něj je nezbytné změnu zajistit, aby měli inspektoři chráněné osobní údaje a aby kontroly nebyly mařeny.

„Důkazy získané při kontrole inspektorem jednajícím se zastřenou totožností budou plně využitelné v navazujícím řízení, které vede SZPI jako příslušný orgán pro toto řízení. Skutečnost, že inspektor jednal se zastřenou totožností, bude utajena po nezbytnou dobu, aby došlo k naplnění účelu kontroly – z hlediska kontrolované osoby je tato okolnost naprosto nepodstatná,“ uvádí úřad.

Novela dá možnost Státní veterinární správě kontrolovat výrobky z hmyzu, který už vládou schválená novela veterinárního zákona zařadila mezi hospodářská zvířata. Řeší také nové značení tabákových výrobků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

6:52 Mohl jich zabít ještě mnohem víc! Dusno po vraždách v Ostravě. Odborníci odhalili závažné problémy

V úterním Duelu Jaromíra Soukupa promluvili bezpečnostní expert Andor Šándor a konzultant izraelské …