Vlastizrádce Zeman! Volá Jakub Janda po rozhovoru v ruské TV

09.12.2018 21:07

Prezident Miloš Zeman poskytl obsáhlé interview ruské televizi. Ve čtyřicetiminutovém rozhovoru mimo jiné konstatoval, že západní protiruské sankce nefungují a že Evropské unii chybí nějaký silný lídr podobný ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi či prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi. Netrvalo dlouho a rozhovor okomentovali analytik think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda či poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Vlastizrádce Zeman! Volá Jakub Janda po rozhovoru v ruské TV
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

Miloš Zeman nepřekvapil. V rozhovoru pro ruskou televizi NTV konstatoval, že západní sankce namířené proti Rusku kvůli anexi ukrajinského poloostrova Krym nefungují. Tuto svou tezi opakuje celé roky. Jedním dechem tradičně dodává příběh Kuby, kde klan Castrových vládne po desítky let. Americkým sankcím navzdory. Právě případ Kuby podle Zemana ukazuje neúčinnost ekonomických sankcí.

Nikoli poprvé také prezident konstatoval, že Evropské unii schází silný lídr. Zeman se pravidelně označuje za eurofederalistu, ale jedním dechem dodává, že současná EU nekráčí tím nejlepším směrem. Podle české hlavy státu je to tím, že ve vedení EU scházejí výrazní politici. Evropské společenství podle něj řídí šedé myši.

Poslanec sociální demokracie konstatoval, že ohledně ruských sankcí má prezident rozhodně pravdu. Pokud jde o EU, Foldyna se tak docela nevyjádřil, jen přidal smajlíka. „Tak tedy to zase bude Miloš Zeman za agenta Kremlu. Ostatně jako každý, kdo si myslí něco jiného, než se hodí politickému mejnstrýmu,“ konstatoval Foldyna.  

Analytika think-tanku Evropské hodnoty skutečně Zemanovo vystoupení v ruské televizi zvedlo ze židle. Znovu se prý potvrdilo, že je Zeman vlastizrádce. Svůj komentář o Zemanovi Janda skutečně nadepsal slovem „vlastizrádce“.

„Tento týden napadl kontrarozvědku vlastního státu, dnes vyšel dokonce jeho exkluzivní rozhovor pro televizi NTV přímo řízenou Kremlem. Český kolaborant, toho času hlava státu, zde zopakoval své obvyklé pozice, že ‚Rusko má silného vůdce‘, ohrožení baltských republik nehrozí, a ‚měli bychom zrušit protiruské sankce‘. Přímá kolaborace s nepřítelem. Pokud tohle není důvod pro sněmovní vyšetřovací komisi pro ruský vliv, tak už nevím, co je. Pokud chcete něco udělat pro republiku, tak se ptejte poslanců ANO a ČSSD, proč tohoto kolaboranta kryjí, když takové parlamentní vyšetřování odmítají,“ napsal bez okolků Janda.

Europoslanec Luděk Niedermayer se vyjádřil v podobném duchu. Je přesvědčen, že je dobře, že český prezident podle ústavy vlastně nemůže moc mluvit do zahraniční politiky. V ruské televizi Zeman předvedl, jak by to vypadalo, kdyby do ní mluvit mohl. „A doufám, že ‚svět podle Zemana‘ se u nás ani v další bližší či vzdálenější zemi pro dobro jejich občanů jen tak realitou nestane,“ napsal europoslanec taktéž na sociální síti Facebook. „PS: nevím, zda by na některá prohlášení v rozhovoru neměly naše instituce, nejen politici, reagovat. Naši spojenci by neměli trpět nejistotou o tom, jak se naše země na svět dívá,“ dodal ještě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ale ale! Prosí kolegy o pomoc? Miroslava Němcová chce kotvit demokracii. Připomíná odkaz ODS

15:44 Ale ale! Prosí kolegy o pomoc? Miroslava Němcová chce kotvit demokracii. Připomíná odkaz ODS

Senátní volby se blíží a v nich se ukáže, který kandidát bude voličům daného obvodu milejší. I na Pr…