Vojáci a policisté byli na Vítkově oceněni za zahraniční mise

23.11.2018 23:00

Vojáci a policisté byli dnes na pražském Vítkově oceněni za působení na misích v Africe a na Blízkém východě. Zpět do České republiky se vrátili policisté z Iráku a vojáci z Egypta, Mali a Středoafrické republiky. Vybraným vojákům byla udělena vyznamenání a předány věcné dary. Zprávu přinesla ČTK.

Vojáci a policisté byli na Vítkově oceněni za zahraniční mise
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu

Za několikaměsíční práci jim poděkovala náměstkyně ministra obrany Kateřina Suchoňová a ředitel společného operačního centra Jiří Verner.

Zpět do České republiky se vrátili vojáci 10. jednotky CASA, kteří mají na starosti na Sinajském poloostrově v Egyptě přepravu lidí i materiálu a zároveň zajišťují pozorovatelské lety. V Egyptě působili také tři důstojníci začlenění do struktury mezinárodního štábu velitelství mezinárodní pozorovací mise MFO. Oceněni byli dále vojáci působící v Mali v misi OSN MINUSMA a ve Středoafrické republice v misi OSN MINUSCA a policisté, kteří se vrátili z půlroční výcvikové mise v Iráku. V zemi podle Vernera cvičili irácké pořádkové jednotky, školili je také na odhalování výbušnin. Poznamenal, že kurz často dokončí pouze polovina účastníků.

Ze Sinaje se vrátil velitel letecké jednotky Milan Laniak. Vojáci měli na starosti pozorovací lety a přepravu cestujících i materiálu. „Odlétali jsme 190 operačních letů v délce něco přes 280 letových hodin. Přepravili jsme přes 4400 cestujících a k tomu přes 100 tun nákladu,“ řekl novinářům. Na palubu brali také pozorovací jednotku, která na určených trasách kontrolovala situaci na zemi.

Poznamenal, že návrat do ČR byl z horka do zimy, a to i vzhledem k bezpečnostní situaci na Sinaji, která se v posledních letech zhoršuje. „Severní část Sinajského poloostrova se nachází ve fázi boje egyptské armády proti militantním skupinám,“ poznamenal.

Mise na Sinaji je v současné době podle Vernera schválena do konce roku 2020. Jaká bude další budoucnost, ještě nebylo určeno. Nevyloučil, že by mise nemusela pokračovat. Již dříve armáda uvedla, že musí své čtyři letouny CASA poslat na revizní kontroly a zároveň zajistit plnění dalších úkolů. Ministerstvo připravuje nákup dalších dvou transportních letounů, jejich nákup ale ještě schválen nebyl.

V misi OSN v Mali působil Jakub Čurda, který pracoval na štábu v rámci německé jednotky v severomalijském městě Gao. „Moje práce byla štábní, odpovídal jsem za tok informací do skupin na štáb a ven z nich,“ řekl ČTK. Poznamenal, že mise má za úkol zabezpečit přístup malijské vlády a separatistických skupin k mírovému procesu a zároveň se snaží o zajištění bezpečnosti obyvatel a dodržování lidských práv.

V Mali zároveň působí mise Evropské unie, která má na starosti výcvik malijských ozbrojených sil. Česká armáda podle Vernera nedávno na základě schváleného mandátu rozšířila české zapojení v této zemi. Dosud mandát povoloval do Mali poslat až 50 vojáků, nyní může být v zemi až 120 českých vojáků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …