Volby možná budou o něco pestřejší. Vláda není proti

24.07.2018 12:27

Vláda hnutí ANO a ČSSD se dnes přes doporučení legislativců postavila neutrálně, nikoli odmítavě k poslaneckému návrhu na zavedení možnosti korespondenčního hlasování ze zahraničí v prezidentských volbách a ve volbách do Poslanecké sněmovny a do Evropského parlamentu, píše ČTK.

Volby možná budou o něco pestřejší. Vláda není proti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní zasedací místnost

O postoji kabinetu informoval tiskový odbor Strakovy akademie. O předloze rozhodnou zákonodárci, kteří ji mohou během projednávání upravit.

„Ačkoli vláda v obecné rovině záměr umožnit korespondenční způsob hlasování podporuje a zavedení této možnosti je rovněž jedním ze závazků obsažených v jejím programovém prohlášení, předložený poslanecký návrh obsahuje řadu problematických aspektů, pro které není možné jej podpořit,“ napsali vládní legislativci do předběžného stanoviska.

Ministr spravedlnosti a šéf Legislativní rady Jan Kněžínek (za ANO) po jednání uvedl, že návrh nepočítá s některými termíny a druhy voleb, například neuvádí, jak hlasovat v druhém kole prezidentských voleb. Uvedl také, že Ministerstvo vnitra na počátku příštího roku představí vlastní návrh změny volebních zákonů, který bude zahrnovat i možnost korespondenční hlasování.

Dosavadní pokusy o zavedení korespondenční formy hlasování byly neúspěšné. Odpůrci včetně Ministerstva vnitra argumentovali mimo jiné tím, že nezaručuje dodržení zásady osobního a tajného hlasování. Zastánci ale poukazují na to, že možnost hlasovat poštou má zavedenu 24 zemí EU, stejně jako USA, Kanada a Austrálie.

Důvodem je především rozlehlost těchto zemí a s tím související nutnost překonat na cestě za volební urnou na zastupitelských úřadech velké vzdálenosti. Na to poukazují nejen čeští krajané, ale například také čeští vědci působící v cizině. Změnu by ovšem mohli využít i další Češi, kteří jsou v zahraničí kvůli práci či studiu. Nyní se musejí předem nechat zapsat na zastupitelském úřadu do seznamu voličů, nebo si z domovské obce nechat poslat voličský průkaz a při hlasování jej ve volební místnosti odevzdat.

Češi v cizině by si podle předlohy museli o korespondenční hlasování požádat. Dostali by od úřadu volební lístky a obálku a také doručovací obálku s identifikačním lístkem s údaji o příslušném voliči. Ten by vybraný hlasovací lístek vložil do úřední obálky, kterou by pak vsunul do doručovací obálky s identifikačním lístkem. Na něm by podle novely stvrdil podpisem, že hlasoval osobně. Volební komise na zastupitelském úřadu by pak v den voleb přidala poštou zaslané hlasy mezi ostatní.

Navrhovatelé, k nimž patří také zástupci KDU-ČSL, STAN, ODS a Pirátů, odhadují, že hlasování poštou by mohlo zvýšit náklady na volby o zhruba dva miliony korun. Vycházejí z předpokladu, že počet hlasujících by se mohl zvýšit o polovinu v porovnání s posledními volbami do Poslanecké sněmovny, kdy v cizině hlasovalo zhruba 10.000 Čechů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…