Vondra v TV vzpomínal na revoluci: Lidé byli odhodlaní

29.07.2011 21:56

Současný ministr obrany a bývalý mluvčí Charty 77 Alexandr Vondra vzpomínal na vznik Občanského fóra. Stalo se tak v pořadu ČT24 Originální videojournal, který se ohlíží za videoarchivem někdejšího disentu. Vondra se podle svých slov stal výraznou tváří revoluce proto, že byl mladý, čímž vyhověl představě Václava Havla.

Vondra v TV vzpomínal na revoluci: Lidé byli odhodlaní
reklama
Vondra vysvětlil, proč právě on moderoval ustavující schůzi OF v Činoherním klubu. „Rozhodně jsem neusiloval o to, abych moderoval ustavující schůzi," řekl Vondra.

Byl prý mladý a ztrémovaný, zvyklý pracovat s cyklostylem někde po sklepech. Na tom, aby Vondra schůzi moderoval, prý trval Václav Havel. Chtěl totiž, aby to byl mluvčí Charty a někdo mladý. A Vondra byl v té době nejmladší. Prý to nebylo vůbec jednoduché, protože ve fóru zasedli lidé s názory levicových trockistů i pravicových katolíků.

Vondra také vysvětlil, proč už není Saša jako v dobách disentu. „Saša mi pořád všichni říkají," vysvětlil. Sám si Saša říkal už jako dítě, protože neuměl vyslovovat písmeno „r". V době zakládání OF mu poradil Ivan Lamper, zakladatel Respektu, aby se podepisoval Alexandr.

Čtěte také:
Zákon prasopes. Vězni komunismu poníženi, musí o odškodnění prosit
Tři úřady, které mají trápit zločince komunismu. Seznamte se

Kdyby nebyl převrat, byla by velká demonstrace

Zajímavé bylo vysvětlení Vondry, že Charta spolu s dalšími novými iniciativami připravovala velkou demonstraci na prosinec 1989. „Nakonec nás doba přeběhla," prohlásil Vondra.

Vondra zavzpomínal, že v OF ze začátku vše fungovalo velice živelně. Vždyť čtyřicet let chyběly zkušenosti s demokracií. První prohlášení četl kněz Václav Malý a bylo pod ním 21 podpisů lidí z široké názorové platformy. Podle bývalého mluvčího Charty to byla trochu režijní práce Václava Havla.

Podle Vondry bylo vše v začátcích OF komplikované tím, že chyběly prostředky jako internet, mobilní telefony. K dispozici měli jen videokameru, ale každý neměl přehrávač.

Jinak doba byla v listopadu prý už jiná než v minulosti. Z lidí bylo cítit obrovské odhodlání a když se zaplnila Letenská pláň, bylo podle Vondry rozhodnuto.

Napsali jsme:
Seděl jako Havel. Nemůže ho ani cítit. Parta kolem Havla byly hyeny
Chartista Wolf prorokuje: Lidi vezmou na vládní komouše klacky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tom
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…