„Já se ve všech svých funkcích snažím, aby se věc té cesty uzavřela, aby byla brána jako normální krok, a ne žádný revoluční převrat v české zahraniční politice. A hlavně aby to nevedlo k nějakému dlouhodobému poškození bilaterálních vztahů. To si myslím, že není v zájmu České republiky, my prostě nejsme velmoc a nesoupeříme s Čínou o geopolitické postavení ve světě,“ říká Zahradil v rozhovoru na serveru Asiaskop.cz.
Podle Zahradila byla celá cesta jen nástrojem vnitropolitického boje opozice s prezidentem. „Kdyby na Hradě seděl jiný prezident a nerozehrál téma bilaterálních vztahů s Čínou tak silně a tak jednorozměrně, jak to udělal pan prezident Zeman, tak by ani odpověď opozice nebyla taková, jaká je,“ myslí si Zahradil, že jsou česko-čínské vztahy na obou stranách názorového spektra zbytečně vyhrocené. „Je to takový od-zdi-ke-zdi-smus,“ trefně popisuje a říká, že je to celé zbytečné a pro Českou republiku spíše nešťastné.
„Česká republika nemá absolutně důvod si vyrábět na světové scéně nepřátele nebo antagonizovat své vztahy s kýmkoliv. Hlásím se k tradici ‚reálpolitiky‘ a myslím, že v tomto rozměru by se měla odehrávat i naše politika vůči Číně,“ radí Zahradil.
V České republice je podle něj zakořeněná určitá devadesátková tradice z dob Václava Havla, že česká zahraniční politika je tady od toho, aby kázala morálku v mezinárodních vztazích. „No a někteří nostalgici se na to snaží navázat. Já ale tenhle pohled absolutně nesdílím ani se s tím netajím. Mám jinou představu zahraniční politiky pro zemi typu České republiky, nejsem vzorný pokračovatel Václava Havla,“ říká Zahradil, který zároveň doufá, že žádná velká čínská odveta nepřijde.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma