Výbušné vystoupení profesora Kellera v ČT: Sepsul neziskovky a prozradil, co má v EU zakázáno

13. 4. 2017 19:26

Moderátorka Zuzana Tvarůžková ve čtvrteční Kauze dne přivítala sociologa a europoslance za ČSSD Jana Kellera. Ten se pořádně obul jak do Evropské unie, tak do neziskových organizací. Kromě toho prozradil, co má v Evropském parlamentu zakázáno. Týká se to Marine Le Penové.

Výbušné vystoupení profesora Kellera v ČT: Sepsul neziskovky a prozradil, co má v EU zakázáno
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jan Keller na Vratimovském semináři
reklama

Od Brexitu se ukazuje, že volby jsou spíše střetem těch, kteří důvěřují ideji sjednocené Evropy, tradiční politice a mainstreamovým médiím, a těmi, kteří už této politice nedůvěřují. Keller k tomu dodal, že konkrétně ve Francii, kde se mílovými kroky blíží prezidentské volby, už jen asi 18 procent Francouzů důvěřuje tradiční politice. Zbývajících 80 procent populace je z politiky zklamáno nebo až zhnuseno.

„Když na to přijde řeč, tak já lidem říkám, že jsem nevinen,“ prozradil Keller. Snaží se prý občanům popsat, co se v EU děje. „Dopisuju knížku, která ukazuje, že dlouhodobě je EU neudržitelná. A obávám se, že ani střednědobě. Ta migrační krize odhalila, kde má EU slabiny, ale ony byly v projektu zakódovány už před migrační krizí,“ varoval Keller.

Politici EU se věnují např. zelené ekonomice, ale kdyby se jí tolik nevěnovali, planetě by možná prospěli. „Kdyby se tolik nepsalo o ozelenění ekonomiky, tak máme lesy zdravější,“ rýpl si Keller do svých kolegů – politiků. Jenže tím to zdaleka nekončí. Kellerovi se podařilo zjistit, že EU už od 60. let bojuje proti daňovým rájům a výsledky se dostavily – daňové ráje fungují dál.

Keller je toho názoru, že nedůvěra v tradiční politiky se zrodila kdesi na přelomu 70. a 80. let 20. století. „V té době začala dnešní fáze ekonomické globalizace, což znamenalo, že na scénu nastupují silné nadnárodní korporace, které jsou silnější než národní státy, nebo dokonce silnější než EU. Lidem se zdá, že politici hrají jen divadlo a rozhoduje se jinde,“ rozjel se Keller. Podle jeho názoru rozhodují nadnárodní korporace.  

Toto máme nařízeno

EU podle jeho názoru má smysl, jelikož brání válce. Bez EU by na starém kontinentu mohl dominovat nacionalismus a ten nás dovedl ve 20. století ke dvěma strašlivým světovým válkám. To, co se dnes děje v Evropském parlamentu, však podle Kellera EU nezachrání.

„My se musíme distancovat od návrhů lidí Marine Le Penové. My máme zakázáno hlasovat pro jejich návrhy, my se od ní musíme distancovat. Ale bohužel jsem byl svědkem toho, že jen politici Marine Le Penové dokázali popsat věci pravými jmény. Oni samozřejmě nenabídli žádná řešení, ale to nenabídli ani jiní politici,“ upozornil Keller.

Obratem doplnil příklad. Kolegové Marine Le Penové se v europarlamentu ptali, jak EU pozná uprchlíka ztýraného válkou od běžence, který neprchá před válkou a podlehl vábení uprchlické mafie. Na tuto podle Kellera rozumnou otázku nikdo v europarlamentu neodpověděl, a to je prý vůbec to nejhorší, co se mohlo stát.

My musíme umět le penovcům umět rozumně odpovídat a neříkat, že se s nimi nikdo nebude bavit,“ apeloval Keller. K uprchlické krizi přičinil ještě jednu poznámku. „Je jasné, že uprchlíkům musíme pomáhat, ale je jasné, že řešení není v tom, že celou Afriku a celý Střední východ přesuneme do Evropy,“ shrnul svůj názor Keller.

Pustil se také do neziskových organizací

„Já jsem hodně změnil názor na neziskové organizace. V 90. letech jsem je podporoval a nesouhlasil jsem s Václavem Klausem, který v 90. letech říkal, že neziskové organizace do ničeho neměly mluvit, pokud je nikdo nevolil. Ale dnes si myslím, že se Klaus nemýlil úplně ve všem... V České republice je hustota neziskovek na hektar jedna z nejvyšších v celé Evropě. Peníze, které tam míří, jsou obrovské, ale jejich výsledky jsou naprosto mizivé,“ udeřil europoslanec. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…