Výcvikové simulátory mají pro vojáky čím dál větší význam, nejen v letectví

19.10.2023 12:10 | Tisková zpráva

Možná se o této společnosti ví až příliš málo. Přesto již čtvrt stolení působí v Brně firma, která je nejvýznamnějším ryze českým dodavatelem pozemních a leteckých výcvikových simulátorů pro českou armádu. VR Group, která je dceřinou společností státního podniku LOM PRAHA, má nejen bohatou minulost, ale před sebou i velké plány s vývojem výcvikových systémů pro příslušníky ozbrojených sil v digitálním světě, který se stále víc přibližuje realitě na bojišti. A nejen to, již brzy ji čeká další významná zakázka v podobě realizace kompletního výcvikového systému pro bojová vozidla pěchoty CV90, které česká armáda objednala u švédského výrobce BAE Systems Hägglunds.

Výcvikové simulátory mají pro vojáky čím dál větší význam, nejen v letectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tank T-90

„Digitální svět se stále více uplatňuje na reálném bojišti. Pro obranu proti hrozbám 21. století je důležité pochopit moderní technologie typu dronů, pokročilého elektronického boje či umělé inteligence. Naše simulátory vojákům přesně tuto zkušenost nabízejí – mohou si na vlastní kůži vyzkoušet digitální svět, aby pak v tom reálném nebyli zaskočeni,“ uvedl v tiskové zprávě Vít Ryška, předseda představenstva VR Group s tím, že právě proto mu dlouhodobé partnerství s českou armádou dává smysl. „Osobně věřím, že česká armáda potřebuje a bude čím dál více potřebovat služby v oblasti využití a integrace moderních technologií, zejména s ohledem na nedávno představené cíle Ministerstva obrany,“ dodal. 
 

Anketa

Hrozí Evropě akutní nebezpečí islámského terorismu?

97%
hlasovalo: 29567 lidí
Za čtvrtstoletí existence firmy se jako produktová vlajková loď vyprofilovaly simulátory pro kolektivní výcvik leteckých a pozemních sil. Má za sebou zapojení do úspěšných výcvikových misí v tuzemsku, ale i jinde v Evropě, Americe, Asii a Africe. VR Group ve spolupráci s Aero Vodochody Aerospace dodává řešení pro syntetický pozemní výcvik pro letoun L-39NG. Intenzivně spolupracuje se švédskou firmou BAE Systems Hägglunds na zajištění kompletního výcvikového systému pro bojové obrněnce CV90, které pro svoje potřeby získá i Armáda ČR. Dalším významným projektem jsou subdodávky a provoz simulátoru vrtulníku AH-1 v součinnosti s americkým výrobcem Bell i spolupráce na přípravě a dodávkách simulačních systémů pro další významné projekty AČR.
 
„Vývoj a dodávka komplexního výcvikového systému pro obrněná vozidla pěchoty CV90 je jednou z našich nejvýznamnějších zakázek vůbec. Stejně jako u jakékoliv jiné techniky platí, že výcvik obsluhy začíná právě v simulovaném prostředí, kde si vojáci mohou vyzkoušet vše od řízení, přes velení a komunikaci, až po krizové situace, do kterých se mohou na bojišti dostat. I pro další kvalitní výcvik pro operace na dnešním moderním bojišti jsou simulace nesmírně důležité. Takto složité prostředí, se již pomocí cvičení s reálnou technikou nedá plnohodnotně a efektivně vytvořit,“ vysvětluje Ryška.
 
Zásadní byl pro společnost VR Group rok 2009, kdy došlo k fúzi se společností Hexagon, díky čemuž firma rozšířila své produktové portfolio o vývoj a dodávky leteckých simulátorů. Od té doby jsou výcvikové systémy pro vzdušné síly jednou z jejích hlavních aktivit. Jedním z nejvýznamnějších projektů v této oblasti byla dodávka Taktického simulačního centra v Pardubicích v roce 2011. Právě toto centrum, které je součástí Centra leteckého výcviku ve vlastnictví státního podniku LOM PRAHA se na výcvik pro potřeby operací taktického letectva specializuje. 
 
V roce 2018 bylo uzavřeno neméně důležité strategické partnerství s českým výrobcem proudových letounů Aero Vodochody Aerospace. Spolupráce mezi výrobcem letounu L-39NG a společnosti VR Group poskytuje ideální prostředí pro tvorbu pokročilého simulačního výcvikového systému s využitím nejmodernějších technologií.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čisté a spokojené Bavorsko se nekoná. Viděli jsme úplně jiné

4:46 Čisté a spokojené Bavorsko se nekoná. Viděli jsme úplně jiné

Bývala to městečka, o kterých se nám jen snilo. Bavorské úhledné vesničky, čistá, „vypíglovaná“ měst…