Vykopnutá Sorosova škola, kterou Babiš zve k nám: Jasné slovo Viktora Orbána

05.04.2017 8:39

Premiér Viktor Orbán se v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlasovou stanici vyjádřil k budoucnosti Středoevropské univerzity (CEU), kterou v Budapešti založil v roce 1991 George Soros. Univerzita prý podváděla a její osud dle premiéra záleží na jednání mezi maďarskou a americkou vládou. Školu, která zřejmě bude muset opustit Maďarsko, mezitím pozval do Prahy ministr financí Andrej Babiš a nabídl jí objekt pražské Invalidovny.

Vykopnutá Sorosova škola, kterou Babiš zve k nám: Jasné slovo Viktora Orbána
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

Maďarský premiér konstatoval, že kontrola provozu několika zahraničních univerzit včetně té Sorosovy odhalila porušování předpisů. „I když je někdo miliardář, nemůže stát nad maďarskými zákony. Podvod je podvod bez ohledu na to, kdo jej provádí. Středoevropská univerzita využívala neférových výhod, když mohla udělovat maďarské i americké tituly. Univerzita přitom tvrdí, že v zahraničí nepůsobí,“ vysvětloval celou situaci Orbán.

Budoucnost CEU podle premiéra záleží na jednáních mezi maďarskou a americkou vládou, ke kterým zatím nedošlo. „Se samotnou univerzitou jednat nehodláme, protože ta nereprezentuje americkou vládu. Byť by v tomto postavení asi nejradši byla,“ dodal Orbán v jízlivém tónu a znovu zopakoval, že ostatní univerzity mají hodně dobrý důvod si na neoprávněné výhody CEU stěžovat. „Je nepochopitelné, proč by měly být maďarské univerzity v nevýhodě.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

V rozhovoru se dostalo i na ožehavé téma migrace. Premiér Orbán vyzdvihl opatření své vlády na hranicích, která z jeho pohledu chrání maďarskou hranici i vnější hranici Evropské unie. „Bez nás by měli Rakušané a Němci velké problémy. Naše politika je na rozdíl od jiných zemí poháněna zdravým rozumem. Nehodláme tolerovat, aby se po našem území někdo nekontrolovaně pohyboval,“ hřímal premiér.

Anketa

Chcete, aby se v ČR usídlila Sorosova Central European University?

3%
97%
hlasovalo: 13393 lidí

Orbán také připomněl, že před rokem a půl navrhoval, že uprchlíci musí být prověřeni mimo hranice, aby mohli být odděleni od ekonomických migrantů. „Tehdy to všichni považovali za něco nepřípustného. Ale teď to samé opakuje čím dál více evropských politiků,“ pochválil se maďarský premiér a vrátil se opět k Sorosovi. „Více než deset let se snaží organizace napojené na jeho finance dokázat, že hranice jsou zbytečné a národy nemají právo rozhodnout si, s kým chtějí žít ve svém státě.“

„V rámci této kampaně chtěly nevládní neziskové organizace rozhodovat místo vlád národních států. Taková situace je morálně neúnosná. Neziskovky ve skutečnost nemají nic společného s občanskými organizacemi. Nevládní neziskové organizace brojí proti maďarským policistům a vojákům a ztěžují jim ochranu hranic. Z jejich činnosti se vyvinul dobře fungující migrační byznys,“ uvedl Orbán. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek předvedl show s lahví. A pak si řekl, že zvedne tlak náckům a bolševikům. Přidala se i Mirka Němcová

23:01 Kalousek předvedl show s lahví. A pak si řekl, že zvedne tlak náckům a bolševikům. Přidala se i Mirka Němcová

Předseda klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se dnes na facebooku pochlubil, že měl tu čest pokř…