Návrh SPD na vyhlášení referenda o výstupu z EU dopadl minulý týden neslavně. Pro zařazení tohoto bodu bylo 28 poslanců, 93 proti, 69 poslanců se zdrželo, mimo jiné i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Návrh nebyl přijat. Pevné zařazení nebudeme hlasovat,“ zaznělo po hlasování. Proti bylo například 25 poslanců ANO, 21 poslanců ODS a 17 poslanců Pirátů. Proti byli i lidovci, topkaři, sociální demokraté i poslanci STAN. Pro byli přitomní poslanci SPD a také KSČM.
Od bývalého europoslance Ježka pak přišla kritika, že se poslanci ANO zdrželi místo toho, aby hlasovali proti. Kromě 52 poslanců ANO se zdrželi ve větší míře komunisté a dále dva Piráti, dva poslanci ODS, dva sociální demokrati (z nichž jeden byl Jan Hamáček) a jeden člen KDU-ČSL a jeden člen STAN.
Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T. Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné. Zdržel se i předseda vládní @CSSD https://t.co/6JzFUyabNb pic.twitter.com/tEr0ls7FEg
— Petr Ježek (@JezekCZ) April 22, 2020
Ale nebyl to jen Ježek, kdo hlasování komentoval. Ozval se i německý velvyslanec Christoph Israng. Česky. „Výsledek hlasování Sněmovny k referendu o vystoupení ČR z EU musí být impulzem, abychom své české partnery a přátele získali ještě více pro Evropu. Aktivní ČR v srdci Evropy je ku prospěchu nás všech,“ vzkázal a označil předsedu Sněmovny Radka Vondráčka, Úřad vlády ČR a Ministerstvo zahraničí vedené Tomášem Petříčkem.
Výsledek hlasování @snemovna k referendu o vystoupení ČR z EU musí být impulzem, abychom své české partnery a přátele získali ještě více pro Evropu. Aktivní ČR v srdci Evropy je ku prospěchu nás všech.@vondraczech @strakovka @mzvcr pic.twitter.com/Qr6IJEbQll
— Christoph Israng (@velvyslanec_SRN) April 22, 2020
To, že se k hlasování v Česku vyjadřuje německý velvyslanec, neušlo pozornosti Institutu svobody a demokracie. Všiml si data, kdy se Israng k celé věci vyjádřil. „Shodou okolností tak učinil v den 150. výročí úmrtí V. I. Lenina – výročí, které si někteří Němci chtěli připomenout vztyčením Leninovy sochy v západoněmeckém Gelsenkirchenu,“ píše institut prosřednictvím Hany Lipovské a Jany Bobošíkové.
„Vzhledem k tomu, že vzkaz spojuje nejenom se svým jménem, ale i se svou funkcí velvyslance Německa v naší zemi, jednoznačně jde o oficiální postoj Spolkové republiky Německo, nejsilnějšího člena EU, nikoliv o názor soukromé osoby plukovníka Christopha Isranga. Tweet vzbudil velmi rozporuplné, vesměs odmítavé reakce veřejnosti. Ze strany v tweetu zmíněných českých orgánů jsme žádnou reakci nezaznamenali,“ poznamenává institut.
„Německá spolková republika bude od 1. července předsedat Evropské unii. A naši zemi chce slovy pana velvyslance Isranga ‚ještě více pro Evropu získat‘. Proto se ptáme: pro jakou Evropu? Pro Evropu, která neuznává diskusi o všelidovém hlasování? Pro Evropu, která vztyčuje za přítomnosti předsedy Evropské komise sochu Karla Marxe? Pro Evropu, ve které německé město odhaluje na jaře 2020 sochu V. I. Lenina? Vztyčení Leninovy sochy v západní části Německa schválil ultramarxistické straně MLDP německý soud. A oddálil ji pouze koronavirus. Anebo chce pan velvyslanec získat ‚české partnery a přátele‘ pro Evropu, která nemá strach z názorů občanů, která se nebojí a která odmítá vidění světa očima Karla Marxe a Vladimíra Iljiče Lenina?“ uzavřel otázkou ve svém textu institut.
ParlamentníListy.cz se omlouvají za původní záměnu Institutu svobody a demokracie s Centrem pro občanské svobody, které založil poslanec Václav Klaus ml.
autor: vef