Vyvlastněte byty. V Berlíně se sešla demonstrace proti spekulantům

07.04.2019 11:59

Vy vyděláváte miliardy, a my nemáme kde bydlet! Desítkám tisíc Němců, kteří platí stále vyšší nájemné, došla trpělivost a vyrazili do ulic. Volali po vyvlastňování bytů.

Vyvlastněte byty. V Berlíně se sešla demonstrace proti spekulantům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

V Praze se již nějakou dobu ukazuje, že je zde málo cenově dostupných bytů. Kdo chce v českém hlavním městě složit hlavu pod vlastní střechou, musí si připravit pořádný balík. Piráti kvůli tomu chtěli zjišťovat, kolik bytů si v Praze drží spekulanti pro zisk, aniž by někoho ubytovali. Z tohoto plánu však po roztržce s koaliční TOP 09 sešlo.

Problémy s bydlením však neřeší jen v Praze, ale kupříkladu i v německých velkých městech. O víkendu došla tisícům Němců trpělivost a vyrazili do ulic. Podle německého deníku BIld jsou Němci naštvaní natolik, že politiky vyzývají i k vyvlastňování bytů z rukou soukromých majitelů. „Stále více nájemníků už odmítá přistupovat na to, že jim nájmy rostou a společnosti vlastnící jejich byty vydělávají miliardy,“ poznamenal k tomu Lukas Siebenkotten, šéf Německé asociace nájemců.

Průzkum, který si německá asociace nechala vypracovat, ukazuje, že 46 procent Němců je nakloněno vyvlastňování bytů z majetku realitních společností, pokud tyto společnosti požadují příliš vysoké nájemné. Proti vyvlastňování bytů se staví jen 40 procent dotázaných. Není bez zajímavosti, že v bývalých spolkových zemích komunistické Německé demokratické republiky je vyvlastňování bytů nakloněno až 64 procent dotázaných. V bývalém západním Německu je to jen 42 procent.

Realitní společnosti v Německu vlastní asi 13 procent bytů, 66 procent bytů vlastní fyzické osoby a zbytek vlastní stát či družstva. Odhady ukazují, že náklady na bydlení spolknou Němcům asi 36 procent z jejich příjmů, více než třetinu platu.

Moritz Schularick (43), profesor ekonomie na univerzitě v Bonnu tvrdí, že pokud se něco nezmění, budou v Německu v roce 2035 scházet až tři miliony bytů. Politici už počítají s tím, že je třeba postavit každý rok až 375 tisíc bytů, ale v tuto chvíli se daří stavět jen 300 tisíc bytů.

Lukas Siebenkotten tvrdí, že Německo potřebuje každý rok postavit 100 tisíc nových sociálních bytů, na což bude třeba uvolnit až 5 miliard eur. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…