Výzkumníci: Kdo je chudý, ten nechce pomáhat uprchlíkům

24.06.2021 10:46

Česká společnost je rozdělená. O tomto tvrzení dnes pochybuje málokdo. Společnost STEM ale připravila studii, ve které se snaží popsat, kde se toto rozdělení rodí. Češi se prý shodnou v tom, že to stojí ,,za prd", ale už ne v tom, jak to zlepšit.

Výzkumníci: Kdo je chudý, ten nechce pomáhat uprchlíkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České republiky

Výzkumníci se dali do řeči s lidmi z Prahy, z Jihočeského kraje a z Moravskoslezského kraje, aby obsáhli rozdílné pohledy na život jak u lidí žijících v hlavním městě, tak i jinde v Čechách a na Moravě. Mluvili s lidmi různého věku, s různými stupni dosaženého vzdělání a z různých sociálních vrstev.  

Anketa

Má Robert Šlachta vaši důvěru?

56%
37%
hlasovalo: 16628 lidí

Ukázalo se, že mezi témata, která českou společnost nerozdělují, patří víra v Boha, potřeba chránit životní prostředí a hrdost na svůj národ. Lidé se také vesměs shodují na tom, že je třeba pečovat o své zdraví, rozvíjet mezilidské vztahy a zachovat si svobodu.

Zásadní problém je však v tom, že se lidé neshodnou, kam by Česko mělo směřovat, neshodnou se na nějaké vizi, jak by Česko mohlo vypadat za 20 let.

„Shodneme se na tom, co společně nechceme. Shodneme se také v tom, že to tu někdy stojí trochu za prdlačku. Ale v tom, kam chceme směřovat, je neshoda,“ poznamenal ředitel společnosti STEM Martin Buchtík.

Tázané je podle výzkumníků možné rozdělit do tří skupiny. Kriticky uvažující občany, pro které je zásadní otázka bezpečí a bezpečnosti, na pozitivně orientované občany, kteří volají po poctivosti a odpovědnosti za vlastní konání, a na lidi středu, pro které je důležité jak bezpečí, tak osobní zodpovědnost.

Lidé, kteří upřednostňují bezpečí, např. upozorňují, že výdobytky svobody si nemohou užít z ekonomických či jiných důvodů. Současně mají často pocit, že členové pozitivně laděné skupiny tuto skutečnost přehlíží. Tito lidé, jelikož mají pocit, že se jim samotným nedaří dobře a potřebují pomoc, nevidí prostor pro to, aby stát pomáhal např. uprchlíkům. Proto je pro ně téma migrace tak zásadní, i když teď částečně ustoupilo.

Občas prý nebylo vůbec snadné některé výroky zařadit.

„Mám zkušenosti s romskými obyvateli. To nikdo nepochopí, kdo je nemá za sousedy. Všechny organizace, které se jich zastávají, je to jen póza, mají z toho zisk samy pro sebe,“ přisuzuje například studie výrok ženě s jinak pozitivním pohledem na svět.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…