Dosavadní praxe byla taková, že velvyslance navrhl ministr zahraničí, vláda jeho jméno schválila a nato prezident podepsal jeho jmenování. Někteří experti podle Deníku Referendum, který se senátorkou vedl rozhovor, dávají prezidentovi a jeho postupu za pravdu. Mezi nimi třeba Jan Kudrna nebo Pavel Hasenkopf.
Pozor na ústavní zvyklosti
"Předně musím říct, že kolegové Jan Kudrna, Pavel Hasenkopf, ale i další, se mýlí. Pokud by se kompetenční spor prezidenta Miloše Zemana a vlády (ministr zahraničí Karel Schwarzenberg sám zjevně nemá legitimaci takový spor vyvolat) dostal před Ústavní soud, dal by mi, předpokládám, za pravdu," reaguje Wagnerová, která upozorňuje, že v potaz se musí brát to, že pramenem ústavního práva je nejen Ústava a celý ústavní pořídek, ale také ústavní zvyklosti, které rovněž mají normativní váhu.
Ústavní zvyklost podle ní vzniká tím, že byl v ústavní rovině dlouhodobě praktikován postup potvrzující určitou interpretaci určitého ústavního ustanovení. Tyto ústavní zvyklosti je podle senátorky důležité zachovávat.
"Ústavní zvyklosti je třeba zachovávat proto, aby byl postup jednotlivých aktérů v souladu s předem známými pravidly. Jinak řečeno: Nikdo z aktérů nesmí jednat libovolně, tj. nepředvídatelně," upřesňuje. "A v kontextu jmenování velvyslanců také nesmíme zapomínat na to, že jakékoli rozkolísání praktikovaných zvyklostí uvádí do nejistoty i zahraniční subjekty a znejisťuje vnímání České republiky jako stabilního demokratického právního státu, který dodržuje svá vlastní pravidla," dodává.
Ministr zahraničí je kompetentní
Z povahy a logiky věci by podle Wagnerové měl výběr velvyslance provádět ten, kdo je k němu nejlépe kompetentně vybaven, tedy ministr zahraničí. "Pokud si dle určitého čtení ústavního ustanovení konkurují vláda a prezident, je třeba vyjít z obecného principu, podle něhož je český politický systém parlamentarismem, ve kterém je lid zdrojem veškeré moci a kde je vláda odpovědná Poslanecké sněmovně, jejíž složení zrcadlí názorovou pluralitu společnosti," podotýká senátorka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: adr
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim